Az ELTE spórolásra kényszerül, bezárhatja néhány részlegét
További Belföld cikkek
- Ujhelyi István: Megérintette a Fideszt a bukás szele, olyan folyamatok indultak el, amikre 30 éve nem volt példa
- Dúl a kommentháború: Menczer Tamás, Kocsis Máté és Magyar Péter esett egymásnak a magdeburgi tragédia miatt
- Hatalmas torlódásra kell számítani az M3-as és az M5-ös autópályákon, az M1-esen akár két órával is nőhet a menetidő
- Orbán Viktor: Sosem szerettem azokat a politikusokat, akik elhárították a felelősséget
- Súlyos baleset történt Debrecenben, a buszmegállóba hajtott egy autó
Az energia-veszélyhelyzet, a rezsiemelés, a növekvő kiadások és csökkenő állami támogatások miatt még az ország egyik legnagyobb egyeteme, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) is takarékoskodásra szorul.
Az egyetem költségeinek csökkentése érdekében a legdrágább rezsivel bíró TTK képzéseit átállítják online formájú távoktatásra és egyes részlegeit lehet, hogy le is állítják.
Ennek a karnak a legdrágább a rezsije
A Természettudományi Kar vezetése a Népszava szerint azt kérte az oktatóitól, hogy mérlegeljék a gyakorlati, jelenléti órák oktatásának átvitelét online formába, hogy az egész éves kurzusokat át tudják csoportosítani az őszi időszakra. Jövő hét végéig születhet végleges döntés. Egy kari munkatárs elmondása szerint a TTK vezetősége ellenzi az online oktatásra való átállást és a többi intézkedést, viszont nem tehetnek mást, mert a dékán keze meg van kötve, muszáj takarékoskodási intézkedéseket hoznia.
A TTK-n végzik a legtöbb kutatást személyesen laborokban, és a kar két épületének fenntartása az ELTE rezsiköltségeinek közel a felét teszi ki, pedig nem ez az egyetem legnagyobb kara. A drága rezsi részben a korszerűtlen fűtéstechnika eredménye. Informátorunk szerint az ELTE az elmúlt tíz évben többször kért támogatást az államtól a fűtési rendszer korszerűsítésére, de pénzt egyszer sem kapott. Ha a TTK-t valóban bezárják fél évre, a kutatási projektek sorsa is bizonytalanná válhat.
A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) alelnöke, Pálfia Zsolt szerint az ELTE-n több hete rebesgetik, hogy meg kell szorítani a nadrágszíjat, de a költségcsökkentés konkrét lépéseiről még nem született hirdették ki a döntést.
(Borítókép: Az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Természettudományi Kara (ELTE TTK) déli épülettömbje a főváros XI. kerületében a Pázmány Péter sétányon. Fotó: Jászai Csaba / MTI)