Látványos tüntetésre készülnek a Volánbusz dolgozói
További Belföld cikkek
- Megérkezett a havazás, baleseteket és fennakadásokat okozott az utakon
- Uszály ütközött a Margit híd lábának, több hajóban is kárt tett
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
A felkészülés már meg is kezdődött a demonstrációra, a szervezők „hangos, látványos tiltakozásra készülnek”. A Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet idén plusz 10, jövőre plusz 15 százalékos béremelést akar kicsikarni.
A SZAKSZ augusztus végén kezdte el felmérni a munkavállalók körében, hogy mekkora támogatottsága lenne a kezdeményezésnek. A tiltakozást csak abban az esetben tartják meg, ha minimum 300 dolgozó hajlandó a megjelölt időpontban a székház elé vonulni és egységesen fellépni. A szervezők egy 500 fős tömeggel már kifejezetten elégedettek lennének, tudta meg a VG.
A SZAKSZ azt szeretné, hogy még 2022-ben újabb 10 százalékkal fejlesszék a béreket. Ezenfelül azt is követelik, hogy vizsgálják felül a jövő évre érvényes bérmegállapodást, és a 2023-as 5 százalékos béremelést további 15 százalékkal növeljék meg.
A 6000 főt tömörítő Közúti Közlekedési Szakszervezet (KKSZ) hivatalosan nem jelezte, hogy támogatná a megmozdulást, a Világgazdaság szerint ez nem is várható. Ugyanakkor a napokban kezdeményezte a Csoportszintű Érdekegyeztető Tanács összehívását Pafféri Zoltánnál, a MÁV elnök-vezérigazgatójánál, vagyis bízik benne, hogy tárgyalások útján is el lehet érni a béremelést.
A mozdonyvezetők sztrájkolhatnak
Mint ahogy azt korábban megírtuk, szeptember 5-től határozatlan időre sztrájkot hirdet a Mozdonyvezetők Szakszervezete. A munkabeszüntetést a 2021-es nullaszázalékos bérfejlesztéssel és a magas infláció miatti reálkereset-veszteség kompenzálásával indokolják.
A vasúttársaság megalapozatlannak tartja a Mozdonyvezetők Szakszervezetének sztrájkfenyegetését. Jelezték: keresetük 2016 óta több mint 60 százalékkal növekedett a tavalyi év végéig. Az idén év elején megvalósított 10 százalékos béremelés pedig tovább növelte járandóságukat, így a havi átlagkeresetük eléri a 800 ezer forintot.