A Leporolt akták - Perben a XX. századdal című kötet negyven bírósági ügyön át mutatja be történelmünket az első világháborútól a rendszerváltozás utáni évekig.
MEGVESZEMMár nem akarna beilleszkedni a társadalomba a skálás gyilkos
További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc: Ha Magyar Péter magáénak akarja az országot, akkor csöbörből vödörbe kerülünk
- Varga Judit több mint 2 millió forintot keres a Miskolci Egyetem akadémiáján
- Két év alatt több mint 132 millió forintot költöttek Nagy Márton külföldi útjaira
- Északkelet-Magyarországot is elérte a szigorítás, Borsodban is kötelező a maszkviselés a kórházakban
- Már a fél ország beteg, és a kínai vírus is erőre kapott
Noha a tényleges életfogytiglani börtönbüntetése 2014-ben letelt, mégsem került szabadlábra Bene László, aki egykori társával, Donászi Aladárral több rablást is elkövetett az 1990-es években, emellett négy ember haláláért is felelősek voltak.
Végül 1995-ben életfogytiglanra ítélték a párost, Donászi azonban 2001-ben öngyilkos lett cellájában. Bene 28 éve tölti a büntetését Szegeden.
Bene László szabadlábra helyezési kérelmét korábban azért utasították el többször is, mert tettét sohasem bánta meg, mostanra pedig úgy tűnik: bele is törődött sorsába. Egy interjúban nemrég elmondta, hogy őt csak „a halál viszi ki a börtönből”, és eddig sem reménykedett abban, hogy kiengedik.
De már nem bánom, hogy itt halok meg. Nekem a szabadság érzése a legfontosabb. Itt, a börtönben szabad vagyok, rendben vagyok, olvasok, írok. De ha valami csoda folytán kiengednének, én már nem akarnék beilleszkedni a társadalomba
– nyilatkozta Bene László a Borsnak.
A Donászi Aladárral való első, gyilkossággal végződő akciója 1992 májusában történt, amikor megpróbálták megszerezni a budai Skála Áruház bevételét. Donászi ekkor megölte a pénzkísérőt, Sádt Győzőt. Benét végül három hónappal később kihallgatta a rendőrség.
Bene László arról is beszélt, hogy sosem volt felhőtlen a viszonyuk Donászival, ami az elfogásuk előtt már igencsak elmérgesedett.
Akadt néhány társunk. A 15 milliós soroksári postarablás után megtudtuk, hogy Sz. Gyula elmondta a barátnőjének, hamarosan nagyobb összeghez jut. Addigra olyan viszonyban voltunk Donászival, hogy azt vártuk, melyikünk végez előbb a másikkal. Azért nem tudtam megölni, mert a családom imádta őt. Ha Aladár eljött hozzánk és krumplis tésztát szeretett volna enni, akkor édesanyám azonnal nekilátott és főzött neki
– emlékezett vissza.
(Borítókép: Dr. Bakonyi István bíró ítéletet hirdet 1996. január 25-én Donászi Aladár és társai perében a Legfelsőbb Bíróságon. A vádlottak előre kitervelten, nyereségvágyból, több emberen elkövetett emberölés és más bűncselekmények miatt álltak a bíróság előtt. Jobbról Bene László másodrendű vádlott. Fotó: Rózsahegyi Tibor/MTI)