Megszavazta az Európai Parlament a magyar jogállamisági jelentést
További Belföld cikkek
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
- Jön a havazás Budapesten is, figyelmeztették a lakosságot
- Négyes karambol történt az M5-ös autópályán
- Magyar Péter miatt zárhatták le a Vas vármegyei gyermekotthonokat is
- Hadházy Ákos támogatná Magyar Pétert, hogy miniszterelnök legyen
Gwendoline Delbos-Corfield jelentését 433 támogató szavazattal, 123 ellenzővel, 28 tartózkodóval elfogadta az Európai Parlament. Júliusban az EP Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) elfogadta a zöldpárti képviselő jelentését, és azt kéri, hogy egyelőre ne hagyják jóvá a magyar helyreállítási tervet, így az ehhez járó forrásokat se folyósítsák.
🚨The report by @GDelbosCorfield declaring #Hungary an “electoral autocracy” has been adopted with a large majority.
— LIBE Committee Press (@EP_Justice) September 15, 2022
Press release to follow. pic.twitter.com/xYPc5uXaFi
Az Európai Parlament oldalán elérhető közlemény alapján a Magyarországgal szembeni aggályok közé az alábbiakat sorolták:
- Az alkotmányos és választási rendszer működése,
- az igazságszolgáltatás és más intézmények függetlensége és a bírák jogai,
- korrupció és összeférhetetlenség,
- magánélet és adatvédelem,
- a véleménynyilvánítás szabadsága, beleértve a médiapluralizmust,
- tudományos szabadság,
- vallásszabadság,
- gyülekezési szabadság,
- az egyenlő bánásmódhoz való jog, beleértve az LMBTQI-jogokat,
- a kisebbségekhez tartozó személyek, köztük a romák és a zsidók jogai, valamint az e kisebbségek ellen irányuló gyűlöletkeltő kijelentésekkel szembeni védelem,
- a migránsok, menedékkérők és menekültek alapvető jogai,
- a gazdasági és szociális jogok állapota.
Elítélték a magyar kormány „szándékos és rendszerszintű erőfeszítéseit” az uniós alapértékek aláásására, de rögzíti: a határozott uniós fellépés hiánya is hozzájárult, hogy Magyarországon „hibrid rezsim” alakuljon ki. A jelentésben elítélték azt is, hogy az Európai Unió Tanácsa képtelen érdemben előrelépni a demokratikus normákkal szembeni visszaélések elleni küzdelem terén. A képviselők arra szólították fel az Európai Bizottságot, hogy használja ki a rendelkezésére álló valamennyi eszközt, különösen a költségvetési feltételrendszert az európai értékek védelmére.
Az Európai Parlamentben tartott tegnapi vitáról itt számoltunk be, Gál Kinga fideszes EP-képviselő úgy fogalmazott, hogy boszorkányüldözés zajlik.
Fidesz: Elképesztő, ami az Európai Parlamentben zajlik
„Elképesztő, ami az Európai Parlamentben zajlik. Miközben Európa lakosai épp az elhibázott brüsszeli szankciók miatt energiaválságtól szenvednek, a baloldali többségű Európai Parlamentnek még ebben a válságos helyzetben is az a legfontosabb, hogy Magyarországot támadja” – olvasható a Fidesz közleményében.
A párt arra emlékeztetett, hogy „az elhibázott brüsszeli szankciók” miatt eddig nem látott energiaválság sújtja Európát, az energiaárak az egekben vannak, sok európai országban áram- és gázkorlátozásokra készülnek, az európai emberek elszegényednek, az európai gazdaság visszaesőben van.
Elképesztő, hogy az Európai Parlament baloldali többsége a mostani válságban is csak Magyarország támadásával van elfoglalva. A brüsszeli baloldal újra és újra meg akarja büntetni Magyarországot, és vissza akarja tartani a hazánknak járó pénzeket.
A Fidesz szerint ez azért történik, mert az áprilisi választáson ismét a Fidesz-KDNP győzött, „amely nem engedi be a migránsokat Magyarországra, nem engedi be az LMBTQ-propagandát az iskolákba és ellenzi az energiaválságot okozó brüsszeli szankciókat. Szégyen, hogy a magyar baloldali EP-képviselők - élükön Gyurcsányné - ismét saját hazájuk ellen dolgoznak”.
(Borítókép: Philipp von Ditfurth / picture alliance / Getty Images)