Orbán Viktor szerint a Momentum, a Párbeszéd, az MSZP, a Jobbik és a DK – akiket a magyar baloldalnak nevezett – a háború oldalán áll. „Nemcsak a háború, hanem a szankciók oldalán is állnak” – folytatta a miniszterelnök, hozzátéve: ez hiba, mert a háború és a szankciók rosszak, ártanak a magyaroknak, ezért az álláspontjuk felülvizsgálatára kérte őket.
A kormányfő Toroczkai Lászlót arról tájékoztatta, hogy a szankciókat hathavonta szavazzák meg, ezért a konzultáció nem időszerűtlen, hiszen újabb és újabb meghosszabbítások előtt állnak. A szankciók megszavazása ügyében arra hívta fel a figyelmet: Magyarország kiharcolta, hogy Magyarországra, Szlovákiára és Csehországra ne vonatkozzon az olajszankció. A lengyelek kérésére nem a szankciók megvétózását választottak, hanem a kivétel elérését. A nukleáris termékekre vonatkozó szankciókat nem engedik napirendre venni, a gázra vonatkozó szankciókat is azért nem tűzik napirendre, mert Magyarország bejelentette, hogy nem szavazná meg. A többi szankció megvétózása, függetlenül attól, hogy Orbán Viktor észszerűnek látja-e azokat vagy sem, azt jelentené, hogy megbontanák az európai egységet, de a miniszterelnök rögzítette:
Egyensúlyt kell tartani az európai egység és a legfontosabb magyar érdekek megvédése között.
Orbán Viktor a rendszerhasználati díjról elmondta: annak tekintélyes része azért létezik, mert a megújuló energiaforrásokat rá kell vezetni a rendszerre, ha ezekből kevesebb lenne, akkor alacsonyabb lenne a rendszerhasználati díj. Az áfacsökkentést sem tartja észszerű javaslatnak, az ebből befolyó bevételeket a rezsicsökkentési alapba teszik. Az áfacsökkentésről az a tapasztalatuk, hogy az nem az emberekhez, hanem a cégekhez és a kereskedőkhöz jut el.
A vagyonadót sem támogatják, ehhez az összes magyar vagyonát állami nyilvántartásba kellene venni. Orbán Viktor megjegyezte: az extraprofitadót a bankokra, telekommunikációs cégekre és a kereskedelmi hálózatokra vetették ki, ezeknél mind nagy számban vannak külföldiek. A romákat támogató programok leállítását nem tudja támogatni – jelezte Toroczkai Lászlónak.
A kormányfő Ungár Péternek azt válaszolta, hogy „a fiatalság mentséget ad a tudatlanság egy bizonyos mértéke alól”, ezért arról tájékoztatja az LMP társelnökét, hogy 2010-ben a választások megnyerése után az első dolguk az volt, hogy a Gyurcsány-kormány által az oroszoknak eladott Mol-részvényt visszaszerezték Magyarországnak. Emellett növelték az interkonnektorok számát, és a gáztározókat is visszavásárolták.
A szélenergiával kapcsolatban viták zajlanak a kormányon belül is, egyelőre nincsenek meggyőződve arról, hogy szükséges ennek az újraindítása. Orbán Viktor arra hívta fel Ungár Péter figyelmét, hogy amikor a kormány teljesítményét a megújuló energiák tekintetében mérlegre teszi, ne feledkezzen meg arról, hogy soha nem látott napenergia-fejlesztések zajlanak Magyarországon. A kormányfő érti, hogy amikor a jobboldalhoz beszél az LMP politikusa, akkor idesorolja az ismert publicistákat, de túlértékeli a szerepüket.
Orbán Viktor végül válaszolt arra a kérdésre is, hogy mit kell tenni. A miniszterelnök úgy látja, hogy mihamarabbi orosz–amerikai tárgyalásokra van szükség a tűzszünet és béke érdekében. Orbán Viktor úgy véli, azok,
akik azt hiszik, hogy orosz–ukrán tárgyalások lezárhatják ezt a háborút, nem ismerik a nemzetközi politikát, orosz–amerikai tárgyalásokra van szükség, és Európának arra kell törekednie, hogy legyen ebben hangja.
A miniszterelnök megjegyezte azt is, a nemzetközi, diplomáciai és külpolitikai vitákban nem az a kérdés, hogy kinek van igaza, „ez gyermeteg megközelítés”, a vita arról szól, hogy kinek mi az érdeke, és azokat hogyan lehet összeegyeztetni.
„Jelentés a két ülésszak közötti kormányzati döntésekről” címmel napirend előtt felszólal az Országgyűlésben Orbán Viktor miniszterelnök – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke hétfőn. A délután folyamán Orbán Viktor a képviselők által feltett azonnali kérdésekre is válaszol. Az Index percről percre számol be az Országgyűlésben elhangzott felszólalásokról; köszöntjük olvasóinkat!