- Belföld
- országgyűlés
- parlament
- mentelmi jog
- fekete-győr andrás
- sebián-petrovszki lászló
- orosz anna
- hajnal miklós
- tóth endre
- hegedűs andrea
Több ellenzéki képviselő mentelmi jogát is felfüggesztették
További Belföld cikkek
- Hatalmas torlódásra kell számítani az M3-as és az M5-ös autópályákon, az M1-esen akár két órával is nőhet a menetidő
- Orbán Viktor: Sosem szerettem azokat a politikusokat, akik elhárították a felelősséget
- Súlyos baleset történt Debrecenben, a buszmegállóba hajtott egy autó
- Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Bombariadó miatt megszakadt egy buli Budapesten, több ezren maradhattak hoppon
Az Országgyűlés őszi szezonja Orbán Viktor napirend előtti felszólalásával kezdődött, amit az ellenzéki politikusok reakciói követtek, az erről szóló percről percre közvetítésünket itt találja.
A mentelmi bizottság javaslatára a parlament 178 igen szavazattal, egyhangúlag felfüggesztette Fekete-Győr András (Momentum) mentelmi jogát. A Pesti Központi Kerületi Bíróság hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt kérte a képviselő mentelmi jogának felfüggesztését, mivel a Momentum politikusa egy 2018-as Kossuth téri tüntetésen a rendőrök közé dobott egy pirotechnikai eszközt.
A párt korábbi elnöke maga is mentelmi joga felfüggesztését kérte, majd egy vigyorgós fej kíséretében osztotta meg a döntést Facebook-oldalán:
Hargitai János, a mentelmi bizottság KDNP-s elnöke elmondta, közvádas ügyről lévén szó a testület egyhangúlag javasolta a mentelmi jog felfüggesztését.
Fekete-Győr András azt mondta, az új politikai generáció tagjai mindenkor vállalják a felelősséget tetteikért, nem bújnak a mentelmi jog mögé, nem akadályozzák a magyar hatóságok munkáját, ezért mentelmi joga felfüggesztését kéri.
Ugyancsak felfüggesztette 147 igen, 24 nem szavazattal a parlament a DK-s Hegedűs Andrea mentelmi jogát. Az MTI szerint a Miskolci Járásbíróság egy magánvádas rágalmazási ügyben kérte a politikus mentelmi jogának felfüggesztését, mivel Hegedüs Andrea 2020-ban egy sajtótájékoztatón választási visszaéléssel vádolta Miskolc korábbi fideszes vezetőit. A mentelmi bizottság elnöke a mentelmi jog felfüggesztését javasolta, mert a DK-s politikus a sajtótájékoztató idején még nem országgyűlési, hanem önkormányzati képviselőként tevékenykedett.
A Kecskeméti Járásbíróság kérésére, a mentelmi bizottság javaslata ellenére, a parlament nagy többséggel felfüggesztette a Momentum három képviselőjének, Orosz Annának, Hajnal Miklósnak és Tóth Endrének a mentelmi jogát ugyanabban a magánvádas rágalmazási ügyben. Hargitai János azért javasolta a politikusok mentelmi jogát felfüggesztését, mert az ügy idején, 2022 januárjában még nem voltak országgyűlési képviselők.
A Momentum korábbi kecskeméti képviselője azért perelte be a párt vezetőségében akkor részt vevő három képviselőt, mert szerinte tévesen állították róla, hogy sorozatosan etikai vétségeket követett el.
Nem függesztette fel az Országgyűlés a mentelmi jogát Pócs Jánosnak (Fidesz) és két ügyben Jakab Péternek (független) sem. A képviselőket rágalmazással vádolták.
Csökkentették egy DK-s képviselő tiszteletdíját
Tiszteletdíja kéthavi összegével megegyező mértékben, 3 949 200 forinttal csökkentette az Országgyűlés – 129 igen, 50 nem és 1 tartózkodás mellett – Sebián-Petrovszki László (DK) képviselői fizetését. Az ellenzéki politikus az Országgyűlés egyik júniusi ülésén törvénytelennek nevezte a kormányt.
A határozat indoklása szerint a magyar kormány törvényességének kétségbe vonása az Országgyűlés törvényességének, azon belül minden egyes képviselő törvényes mandátumának megkérdőjelezését jelenti. A magyar kormány az Országgyűléstől nyeri felhatalmazását, az Országgyűlés pedig az Alaptörvény rendelkezéseinek megfelelően, a választópolgárok általános és egyenlő választójoga alapján, közvetlen és titkos szavazással, a választók akaratának szabad kifejezését biztosító választásokon megválasztott országgyűlési képviselőkből áll. E tények megkérdőjelezése az Országgyűlés tekintélyét kirívó mértékben sérti, és nem megengedhető, hogy egyes képviselők politikai előnyszerzés céljából alaptalanul kétségbe vonják Magyarország alkotmányos rendjét – áll az indoklásban.
(Borítókép: Képviselők az Országgyűlés plenáris ülésén az őszi ülésszak nyitónapján, 2022. szeptember 26-án. Középen Orbán Viktor miniszterelnök, a kormányfő mellett Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes (balra). Fotó: Máthé Zoltán / MTI)