Kifizetési stopot rendelt el a magyar kormány
Először szerdai sajtóértesülések szintjén vetődött fel, hogy a kormány – egy nem nyilvános határozatban – kifizetési stopot rendelt el a minisztériumoknál. A lépés a gyakorlatban azt jelenti, hogy
a béreket, nyugdíjakat és a közfeladatok ellátásához mindenképp szükséges költségeket leszámítva semmi másra nem adnak ki pénzt.
Azt, hogy valóban hoztak egy ilyen döntést, az ATV Híradó kérdésére erősítette meg a Pénzügyminisztérium. Azt írták, hogy „a kormány fegyelmezett, takarékos gazdálkodást rendelt el a költségvetési szerveknél, amellyel a szankciós energiaválságra válaszol”.
Szankciós felárakat kell fizetni a földgázért és a villamos energiáért, ezért amíg a szankciók életben vannak, addig a kormány takarékos gazdálkodást folytat
– írta közleményében a minisztérium.
Részletezték továbbá, hogy „a kormány automatikusan fizeti a béreket, a nyugdíjakat, a köznevelési, a felsőoktatási, a szociális, az egészségügyi és a közfeladatokhoz kapcsolódó kiadásokat, továbbá a 2014 és 2020 közötti uniós programok kifizetéseit és a dologi költségeket is. Minden más kifizetéshez azonban a pénzügyminiszter engedélye szükséges”.