Egymilliárd forintos uniós támogatást tüntettek el egy zsanai fejlesztés során
További Belföld cikkek
- A Tisza Párt fővárosi frakcióvezetője szerint nincs szükség két főpolgármester-helyettesre
- Újfajta bűncselekmény jelent meg a ferihegyi repülőtéren
- Sűrű köddel indul a kedd, széllökések rondíthatnak bele a november végi idillbe
- Péter Szabó Szilvia: Nem vagyok köteles eltűrni a lejárató kampányt
- Kiengedték a börtönből a korábban tévesen elítélt Kaiser Edét
Ötmilliárd forintos geotermikus fűtési rendszer – termálkút és a hozzá kapcsolódó hőközpontok – kiépítésére kért és kapott 2,5 milliárd forintos uniós támogatást a helyi önkormányzat bevonásával alakult projektcég és a Nemzeti Fejlesztési Programiroda konzorciuma.
Az önerő azonban nem állt a projektcég rendelkezésére a KEHOP-pályázathoz, ezt egy napon belüli előtörlesztett hitelszerződéssel oldották meg.
A nem létező önerő igazolásával 1,2 milliárd forintos támogatási előleget hívtak le, ami a projektcégtől a tulajdonosok kapcsolt vállalkozásaihoz és magánszámláira vándorolt.
A Bács-Kiskun megyei Zsanán tervezett fejlesztés nem valósult meg, a támogatási előleget pedig, úgy tűnik, hogy nem a geotermikus projektre költötték. A hatóságok költségvetési csalás gyanújával nyomoznak – írta meg az Átlátszó.
A lehívható legtöbb támogatást kérték és kapták meg geotermikus hőtermelő rendszer építésére Zsanán. A támogatási kérelemben a projekt teljes költségeként 4,8 milliárd forintot tüntettek fel, amiből az igényelt támogatás összege 2,5 milliárd forint volt. A tervezett költségvetést később 5 milliárd forintra módosították. A kedvezményezett azt vállalta, hogy a projektet a Zsana község határában található ingatlanon megvalósítja, és azt a fenntartási időszak alatt üzemeltetni is fogja. A terv egy termálvíztermelő és -visszasajtoló kútból álló termálkút és kapcsolódó vízi létesítmények, geotermikus fűtőmű létrehozásáról (és a hozzá tartozó távvezeték hálózatról, fogyasztói hőközpontokról) szólt. A támogatási szerződés értelmében mindennek 2019 júniusára meg kellett volna épülni, az igényelhető legmagasabb támogatási előleg 1,271 milliárd forint volt.
Az ügylethez szükséges önerőhöz a Bohemian Financing Zrt. folyósított hitelt. A pénzügyi szolgáltató garanciaként saját emberét delegálta egy hétre a Zsana Geoterm társügyvezetői székébe 2017 decemberében. Ezalatt a két cég között 2,5 milliárd forintos hitelszerződés jött létre, amit a Zsana Geoterm a Bohemian Financing által delegált ügyvezetője által nyitott bankszámlára utaltak, ahonnan „előtörlesztés” címén még aznap visszautalták a hitelezőnek, majd ezt a bankszámlát és a Bohemian delegáltjának ügyvezetői tisztségét meg is szüntették. Az egynapos tranzakciósorozatnak köszönhetően a Bohemian Financing 25 millió forint folyósítási jutalékra és 50 millió forint előtörlesztési díjra vált jogosulttá, amit később a megkapott állami támogatási előlegből a Zsana Geoterm ki is fizetett a hitelező cégnek.
Ez a hitelszerződés az ügyészség és a bíróság álláspontja szerint is az önerő igazolására csak látszólag volt alkalmas, a Zsana Geoterm Kft. a 2,5 milliárd forint támogatási összeg jogosulatlan megszerzése céljából a pályázat kiíróját, továbbá az NFP Nemzeti Fejlesztési Programirodát mint a támogatás igénylőjét is tévedésbe ejtette. A Bohemian Financing Zrt. ügyvezetője, Jellinek Dániel tárgyalás nélkül elismerte, hogy a hitelszerződés segítségként volt értékelhető a Zsana Geoterm által elkövetett csaláshoz.
A megkapott támogatási előleget a Zsana Geoterm nem a támogatási szerződésben meghatározott célokra fordította, hanem különböző jogcímeken továbbutalta.
Az Átlátszó cikke szerint a projekt végső tulajdonosai a megszerzett támogatási előleg jelentős részét privát kölcsönné alakították.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium 2019 októberében – a projekt kapcsán lefolytatott szabálytalansági eljárásban tett megállapítások eredményeként – a támogatói szerződéstől elállt.