Döntött a bíróság, Gődény György megússza a pénzbüntetést
További Belföld cikkek
- Kigyulladt a népszerű magyar cukrászda, megkezdték az oltást
- Szentkirályi Alexandra Karácsony Gergelyt tette felelőssé a budapesti droghelyzetért
- Egy egymilliárd forintos kezelés mentheti meg a 9 éves Mirkó életét
- „Szándékos gyilkosság volt” – megszólaltak a Budapesten meghalt amerikai nő szülei
- Hét órát ültek a Wizz Air magyar utasai a gépen, majd még 10 órát váratták őket a repülőtéren
Korábban beszámoltunk arról, hogy Gődény György százezer forintos pénzbírságot kapott a Nyíregyházi Járásbíróságtól amiatt, hogy rémhíreket terjesztett a koronavírussal összefüggésben, és ezzel akadályozhatta a járvány elleni védekezést. Az ítélettel szemben az ügyészség súlyosabb büntetés kiszabása, a vádlott és védője viszont felmentés érdekében jelentett be fellebbezést.
A Nyíregyházi Törvényszék most közölte, hogy a törvényszék másodfokú tanácsa kedden nyilvános ülést tartott, amelyen megváltoztatták a Nyíregyházi Járásbíróság által kiszabott ítéletet, és
ennek értelmében Gődény Györgynek nem kell megfizetnie a pénzbüntetést, csak megrovásban részesítik rémhírterjesztés miatt.
A korábbi ítéleti tényállás szerint Gődény György 2020. november 25-én A választás szabadsága címmel írást jelentetett meg saját internetes oldalán, amelyben értelmetlen intézkedésnek nevezte a nyugdíjasok számára biztosított vásárlási idősávot. Azt írta, hogy a szájmaszkok az egészségre ártalmas és értelmetlen védekezési eszközök, és más valótlan tényeket állított a járvány elleni védekezésről. Mivel az írás az interneten – a vádlott saját oldalán – jelent meg, az nagy nyilvánosság előtt elkövetettnek minősül, továbbá különleges jogrend idején jelent meg, amellyel a rémhírterjesztés bűntettét valósította meg.
Már nincs szükség arra, hogy visszatartsák
Ehhez képest most, a másodfokon eljáró bíróság ítéletének indoklásában kiemelték ugyan, hogy a vádlott – gyógyszerész felsőfokú végzettségéből adódóan – tisztában volt azzal, hogy a sebészeti maszkok segítenek a járvány elleni védekezésben, de mégis az enyhítés mellett döntöttek. Ugyanis a bíróság megállapította azt is, hogy
a vádlott által állított valótlan tények nem voltak alkalmasak a védekezés eredményességének meghiúsítására.
Ettől függetlenül a rémhírterjesztés bűntettét Gődény György megvalósította, de a másodfokon eljáró bíróság azt is kimondta, hogy a bűncselekmény elkövetése – 2020. november 25 – óta már hosszú idő eltelt, a járvány miatti veszélyhelyzet megszűnt, a védekezés eredményes volt.
A fentiekre való tekintettel pedig arra jutottak, hogy – idézzük –:
a kizárólag a rendkívüli jogrend idején elkövethető bűncselekmény [vagyis a rémhírterjesztés] miatt a legenyhébb büntetés kiszabása is szükségtelen a vádlottal szemben annak érdekében, hogy visszatartsa őt további bűncselekmény elkövetésétől.
„Mindezek alapján a bíróság megállapította, hogy a vádlott elkövette a rémhírterjesztés bűntettét, azonban emiatt vele szemben a legenyhébb intézkedést, megrovást alkalmazta. Az ítélet jogerős” – zárták a közleményt.
Ezzel tehát jelentősen enyhül Gődény György büntetése, különösen ha azt nézzük, hogy legelőször – még a pénzbüntetés kiszabása előtti küldöttbírósági végzés szerint – a gyógyszerész felfüggesztett börtönbüntetést kapott ugyanezen bűncselekmény miatt.
(Borítókép: Kaszás Tamás / Index)