Nagy az egyetértés Ausztria és Magyarország között, nem jut az EU egyhamar konszenzusra
További Belföld cikkek
- Magyarország nagy részére kiadták a figyelmeztetést
- Bezsongtak a szegedi fiatalok, olyan jól lehet majd keresni a szegedi BYD üzemben
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
Novák Katalin az osztrák szövetségi elnökkel tartott megbeszélésen megegyeztek abban, hogy mindketten elkötelezettek a két ország közti stabil kapcsolatban, hogy Európa szívében ez a két ország minél erősebb szövetséges legyen. Ugyanakkor beszéltek az Ukrajnában zajló háborúról, a kárpátaljai magyarok helyzetéről, az energiafüggetlenség szükségességéről, a bevándorlás és a migráció kérdéséről, a nyugat-balkáni bővítés folytatásának fontosságáról is.
Magyarország álláspontja az orosz–ukrán háború kapcsán egyértelmű: elítéljük az orosz agressziót, elítéljük egy szuverén független ország fegyveres megtámadását, nem ismerjük el az annektált területek Oroszországhoz való tartozását, és támogatjuk Ukrajnát a most folytatott harcban. Ausztria és Magyarország is a mielőbbi béke elérését támogatja
– hangsúlyozta. Alexander van der Bellen felhívta külön a figyelmet arra:
Ausztriában talán kevésbé tudjuk, hogy a háborúnak egy ponton igazán különleges jelentősége van Magyarország számára, ez pedig az Ukrajnában élő magyar kisebbség.
Álláspontja szerint mindnyájunk számára világos, hogy ez a helyzet Magyarországon aggodalomra ad okot. Ukrajna kisebbségekkel szembeni politikája, hogy óvatosan fogalmazzak, nem mentes minden kritikától – tette hozzá Van der Bellen.
Megkapják a támogatást a magyar családok
Novák Katalin elmondta: Magyarország támogatja a nyugat-balkáni országok integrációját, Európának pedig érdeke a nyugat-balkáni bővítés folytatása. Fontos, hogy a jól teljesítők pozitív, megerősítő üzeneteket kapjanak az Európai Uniótól – hangsúlyozta.
Kitért az Ausztriában dolgozó magyarok helyzetére és a magyarországi osztrák befektetésekre is. Elismeréssel szólt a Magyarországon jelen lévő osztrák cégekről, amelyek sok embernek biztosítanak munkát, emellett mintegy 115 ezer magyar dolgozik Ausztriában, hozzájárulva az osztrák gazdaság fejlődéséhez.
Kérdésre válaszolva elmondta: csaknem kilencezer magyart érintett az az osztrák döntés, amely csökkentette az Ausztriában nem osztrák állampolgárként dolgozó családok támogatását. A szabályozás visszavonására döntés született, így az érintett családok hozzájuthatnak a jogosan nekik járó családtámogatáshoz – fűzte hozzá az MTI szerint.
Nincs egyetértés
„Nincs egyetértés az EU-ban az orosz gázárkorlátozással kapcsolatban” – jelentette ki Alexander van der Bellen, amivel Novák Katalin is egyetértett.
Tudják, hogy ez a téma folyamatosan napirenden van az uniós szintű energiaügyi miniszterek találkozóján és az Európai Tanácsban. Amennyire én tudom, mind a 27 tag egységét nem sikerült előzetesen elérni
– mondta Van der Bellen egy újságírói kérdésre válaszolva. Az elnök bizakodóan azt is elmondta, hogy Ausztria „biztonságosan átvészeli a telet”, a gáztárolók jól feltöltöttek.
Novák Katalin újságírói kérdésekre válaszolva elmondta, hogy az orosz gázárak korlátozásának kérdésében „Európában eltérők az álláspontok”, és most nem lát kilátást arra, hogy a jövőben konszenzusra jussanak.
Magyarország számára fontos, hogy megfizethető árakat és energiaellátási garanciákat érjen el. Más szóval Magyarországnak nemcsak most, hanem bármikor képesnek kell lennie arra, hogy fizessen az energiaforrásokért, és mi mindent megteszünk, hogy ezt garantáljuk
– mondta a magyar köztársasági elnök.