Újabb árstopról döntött a kormány, és közölte, mindent megtesz az EU-s pénzekért
További Belföld cikkek
- A Coca-Colának is gyárt alumínium dobozokat a Makón épülő kínai üzem
- Nem gyilkolt, nyomokat tüntetett el az emberölés miatt körözött 16 éves nyíregyházi lány
- Rubik Ernő első bevételéből olyan autót vett, amelyhez ötven év után is kötődik
- Magyar Péter: Vogel Evelin nyakláncának a medáljában volt a lehallgatótechnika
- A havas tájakon kemény mínuszokra ébredhetünk
Hatósági áras lesz a friss tyúktojás és a burgonya is, döntöttek a rezsiárakról is
A megszokott csütörtöki helyett ezúttal szerdán tartott Kormányinfót Gulyás Gergely és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. Mint az Orbán Viktor legutóbbi rádióinterjújából kiderült, kamatárstopról és újabb árstopról döntött a kormány az október 26-i kormányülésen, ahogy várható volt, ezek köré épült a szerdai Kormányinfó. A miniszterelnök interjúját követően az Index több meg nem nevezett forrásnál is érdeklődött, mely termékeket érinti a kormány intézkedése.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter a legfontosabb bejelentéssel kezdte: a kormány döntött róla, hogy bővíti az élelmiszerárstop alá vont termékek körét, méghozzá az alábbiakkal:
- minden méretű, friss tyúktojás,
- burgonya.
Azzal a kikötéssel, hogy az üzletben folytatott kereskedelmi tevékenység vagy csomagküldés esetén a bruttó kiskereskedelmi ár a 2022. szeptember 30. napján alkalmazott árnál nem lehet magasabb. A többi termékhez hasonlóan az élelmiszerárstop friss tyúktojás és a burgonya esetében is év végéig tart, ám az árstop vélhetően nem az újburgonyára és az édesburgonyára vonatkozik.
Gulyás Gergely arról tájékoztatott: december 31-ig döntöttek a rezsiárakról, a rendszerhasználati díj nem emelkedhet a lakossági fogyasztók számára jövőre sem,
miután azonban az energia drágább lesz, magasabb áron tudnak vásárolni is, de az emelkedés nem jelenthet terhet a lakosságnak.
A kormány ezért extraprofitadót vet ki a kiegyenlítő szolgáltatást nyújtó erőművekre, 2022-ben 13 százalékban, 2023-ban pedig 10 százalékban állapítják meg az adókulcsot, ez mintegy 40 milliárd forint pluszt jelent a költségvetésnek.
Vállalja a kormány az igazságügyi intézkedéseket az EU-s pénzekért
Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy a kormány tizenhét vállalása mellett újabbakra kényszerült annak érdekében, hogy megkaphassa az EU-s pénzeket. A miniszter hozzátette: az EU által támasztott elvárások közül azoknak tudnak eleget tenni, amelyek nem ellentétesek a korábbi vállalásokkal, és alapvetően nem ellentétesek az ország érdekeivel.
Az uniós szankciókkal kapcsolatban úgy fogalmazott: továbbra sem támogatja a kormány az energetika területét érintőket. Az amerikai félidős választásokról is szót ejtett: Magyarország tiszteletben tartja az amerikai állampolgárok döntését.
Az Index kérdései: állami támogatás, áruhiány, EU-csúcs
Az Index ismét több kérdést is feltett, amelyekre Gulyás Gergely válaszolt:
- Kívánnak valamilyen támogatást adni azoknak a kereskedelmi cégeknek, amelyeket érint az árstop?
Nem – válaszolta először a miniszter.
- Nem tartanak az árstopok miatt áruhiánytól?
Gulyás Gergely pontosította az előbbi válaszát: a cégeknek nem kívánnak támogatást adni, a kiskereskedelmi, vagyis a kistelepülési bolthálózatoknak fognak támogatást adni, erről hétfőn lesz bejelentés.
- Sajtóhírek szerint november 22-én, az EU-csúcson születhet döntés a helyreállítási alap forrásairól. Ez igaz?
A következő néhány hétben ez el fog dőlni. December 6-ig még több különböző döntés lesz az uniós forrásokkal kapcsolatban.
- A Független Benzinkutasok Szövetsége keddi közleményében jelezte, hogy nem kapta meg mindenki a támogatást. Kívánnak ezzel kapcsolatosan reagálni?
A miniszter elmondta: van egy kormányhatározat, amely világosan rögzíti, hogy a kis benzinkutak milyen támogatásra jogosultak.
- Terveznek-e ahhoz hasonló fejlesztési forráskeretet megnyitni, mint a Gyármentő Program?
Pillanatnyilag a költségvetési korlátok ezt a mértéket engedték meg.
- Várhatóan mikor írja alá a magyar parlament a finn és a svéd NATO-tagságról szóló felvételi kérelmeket?
Az Országgyűlésnek kell ratifikálnia. A kormány szándéka világos, még ebben az ülésszakban szeretnének dönteni róla.
A Kormányinfó percről percre tudósítását ide kattintva olvashatják el.
(Borítókép: Szollár Zsófi / Index)