Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEM- Belföld
- egészségügy
- ellátás
- törvény
- törvénycsomag
- országgyűlés
- parlament
- költségvetés
- törvényjavaslat
Új fejezet kezdődik: átalakul az egészségügyi ellátás?
További Belföld cikkek
- Az idei karácsony sem múlt el tragédiák nélkül
- Csizmadia Ervin: A Nyugat bizonyos erői birodalomépítőként tekintenek Orbán Viktorra
- Szép csendben eltűnt Pesty László korrupciós ügyekkel foglalkozó weboldala
- Egy volt londoni nagykövet kerülhet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat élére
- Több év börtönt kaphat a nő, aki eszméletlenre verte lánya iskolatársát
A Varga Mihály pénzügyminiszter által benyújtott előterjesztés indoklása szerint a tavalyi költségvetés fókuszában a koronavírus-járvány elleni védekezés és a járvány miatt nehéz helyzetbe került gazdaság újraindítása, a munkahelyek megvédése és a családok jövedelembiztonsága állt. 2021 végén már látható volt, hogy a kormány sikeres; a gazdaság újraindítását segítő és a családok helyzetét javító, a korábban elindított programokat megtartó, sőt bővítő költségvetési politikája révén a gazdaság újraindult, teljesítménye 7,1 százalékkal nőtt – olvasható az indoklásban.
A törvényjavaslat szerint 2021-ben az államháztartás központi alrendszerének hiánya 4773,9 milliárd forint volt, ami a GDP 8,7 százalékának felel meg. Az államadósság-mutató mértéke 2021. december 31-én a GDP 76,8 százaléka volt.
A képviselők megvitatják az Állami Számvevőszék szervezetével és működésével, valamint a nemzetiségek jogaival összefüggő egyes törvények módosítását is, amely a számvevőszéki ellenőrzések hatékonyabb és megalapozottabb lefolytatását biztosítaná, valamint átmeneti időszakot állapítana meg a nemzetiségi szervezeteknek, hogy nemzetiségi egyesületként vetessék magukat nyilvántartásba, és így jelölőszervezetként jelöltet állíthassanak a nemzetiségi és a helyi önkormányzati választásokon.
Átalakítás előtt áll a hazai egészségügy
Az ülésnap végén tárgyalják a képviselők az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosítását, amely az ellátórendszer megújítását tűzi ki célként. A módosító általános indoklása szerint a javaslatok érintik az egészségügyi ellátórendszer szinte valamennyi szegmensét.
Az egyes változtatások főbb elemei a következők:
- az egészségügyi alapellátás terén a praxiskörzetek meghatározása során az állami szerepvállalás biztosítása,
- az ügyeleti rendszerben az állami mentőszolgálat szerepének bővítése,
- az alapellátásban a jogszabályban előírt feltételeknek megfelelő szoftver használata,
- a járóbeteg-ellátásban az állami szerepvállalás növeléséhez szükséges intézkedések biztosítása,
- a fekvőbeteg-ellátásban a segítő személyre vonatkozó szabályok bevezetése, az egészségügyi dolgozók minősítésére vonatkozó szabályainak kibővítése, az egészségügyben történő közreműködési jogviszonyok felszámolása,
- a szakápolási rendszer átalakítása.
Erről bővebben ebben a cikkünkben írtunk.
Az Országgyűlés hétfői ülésének napirend előtti felszólalásai során a szociális törvényről, a klímaváltozásról, a háborúról és az egészségügy átalakításáról is szó volt. Az is elhangzott a parlamentben, hogy „Ruszkik, haza!”, az egyik államtitkárnak pedig bekiabálták, hogy „Szégyen!” – Erről bővebben itt olvashat.
(Borítókép: Vasvári Tamás / MTI)