Átadták a felújított Blaha Lujza teret
További Belföld cikkek
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
- Jön a havazás Budapesten is, figyelmeztették a lakosságot
Másfél évig tartó felújítás után szombat délután átadták a felújított Blaha Lujza teret.
Budapest egyik legforgalmasabb, jelentős történelmi és szellemi örökségű csomópontja, találkozóhelye 55 év után kapott új külsőt a Fővárosi Önkormányzat beruházásában a VII. és a VIII. kerületi önkormányzat szakmai támogatásával. A korszerűsítés első számú célja az volt, hogy Blaha Lujza tér akadálymentes csomópont legyen.
Karácsony Gergely főpolgármester a felújított téren tartott sajtótájékoztatón kijelentette: a fejlesztéssel egy komoly adósságot törlesztettek, hiszen korábban évtizedekig senki nem nyúlt hozzá a térhez, noha az elmúlt 50 évben gyakorlatilag nem volt olyan városvezetés, amely ne ígérte volna a felújítást.
Örülök, hogy ez most végre megvalósult
– mondta Karácsony Gergely, aki szerint a korszerűsítés a korábbi „károk mérséklése és a korábbi bűnök orvoslása is egyben”.
Itt egyértelművé tette, hogy szerinte hiba volt a Nemzeti Színház lebontása, ahogy hiba volt az is, hogy a Rákóczi útból autópályát csináltak, beeresztve a belváros szívébe a forgalmat.
Nemcsak közlekedni akarunk ebben a városban, hanem élni is
– jelentette ki a főpolgármester, aki többek között a magyar kormány támogatását is megköszönte.
A sajtótájékoztatón felszólalt Láng Zsolt, a Közép-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos is. A fideszes politikus emlékeztetett: a projekt 2019-ben indult, a kormány 1 milliárd forintot adott a tér megújítására, ami azt jelenti, hogy a korszerűsítés önkormányzati ciklusokat ível át.
Anno más elképzelések is voltak, egy-két dolog nem épült be az új tervbe, nekem hiányzik például a nagyobb buszutasváró és az akadálymentesített lift, de van idő, minden be lehet pótolni
– szúrt oda finoman, majd leszögezte, hogy a kormány 2010 óta 2300 milliárd forintot költött fővárosi fejlesztésekre, és „a jövőben is segíteni fognak”.
Walter Katalin, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) vezérigazgatója arról beszélt, hogy az átadáskor három érzés merül fel benne:
- Öröm, mert minden fát megtartottak, és további nyolcvanat ültettek amellett, hogy a tér immár a kulturális hátteréhez is méltó.
- Büszkeség, mert a felújítás másfél év alatt, egészen pontosan 505 nap alatt véget ért.
- Továbbá hála, amelyet kifejezetten az a 150 ember felé érez, akik hidegben-melegben dolgoztak annak ellenére, hogy közben számos támadás érte őket.
Walter Katalin elmondta: még az elektromos hálózaton lesz egy kis munka, illetve a szökőkutat is csak tavasszal lehet megcsodálni, de már birtokba vehetik a budapestiek a teret, és reményei szerint vigyázni is fognak rá.
A sajtótájékoztatón ott volt Niedermüller Péter VII. kerületi és Pikó András VIII. kerületi polgármester is.
Niedermüller Péter úgy fogalmazott: a tér a két kerület határán van, de nála a határ sosem elválasztást jelent, hanem összeköttetést.
Pikó András hangsúlyozta: minden ilyen felújítás azt a célt szolgálja, hogy visszaadja a várost a városiaknak, és abban bízik, hogy a jövőben még több ehhez hasonló projekt fog megvalósulni.
Mint ismert, a Budapesti Közlekedési Központ november végén közölte, hogy még az idén befejeződik a Blaha Lujza tér felújítása, december elejére már csak kisebb munkák és a tér műszaki átvételi eljárása maradt.
A korszerűsítés lépései időrendi sorrendben az alábbiak voltak:
- 2021. június: A Budapesti Közlekedési Központ és a közbeszerzési eljárás nyertese, a STR Mély- és Magasépítő Korlátolt Felelősségű Társaság aláírta a vállalkozási szerződést.
- 2021. július: Elkezdődött a munka a Blaha Lujza téren.
- 2021. augusztus: Elkezdték az aluljáró szigetelésének munkálatait.
- 2021. szeptember: Elindult a növénykazetták támfalának építése.
- 2021. november: Elindult a faültetés, döntés született a Somogyi Béla utca felújításáról, helyére került a tér egyik emblematikus eleme, a gomba szökőkút, emellett restaurálóműhelybe szállították a tér ikonikus színházi emlékkövét.
- 2022. február: Elkezdődött a mesterséges váztalaj kialakítása a Blaha Lujza téren, aminek elsődleges célja, hogy segítse a faveremrácsba kerülő fák gyökérzetének növekedését.
- 2022. március: A BKK két új gyalogátkelőhelyet létesített a Rákóczi út és a Nagykörút csomópontjában.
- 2022. április: Elkezdődött a Somogyi Béla utca felújítása.
- 2022. május: Új kandeláberek kerültek a Blaha Lujza térre.
- 2022. június: Átadták a megújult buszvárókat a Rákóczi úti járda közelében.
- 2022. augusztus: Visszatért a színházi emlékkő a Blaha Lujza térre.
- 2022. szeptember: Minden irányban akadálymentessé vált a Rákóczi út és a Nagykörút kereszteződése, kialakították a harmadik új gyalogátkelőhelyet a Blaha Lujza téri csomópont Erzsébet híd felőli ágában.
- 2022. október: Az utolsó szakaszához érkezett a Somogyi Béla út felújítása.
- 2022. november: Elindult a fák beültetése a növénykazetták körüli térburkolatba.
- 2022. december: Elkezdődött a műszaki átvétel, majd átadták a felújított teret.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)