Közel sincs vége, még a mostani élelmiszerárakra is 20 százalékos emelés jöhet
További Belföld cikkek
- Sztrájkba léphet több budapesti szakszervezet, ha nem lesz költségvetése a fővárosnak 2025-re
- Már január 1-től eltűnhetnek az unión kívüli vendégmunkások Magyarországról
- Lézerfénnyel vakítottak el egy pilótát Győr közelében
- Nem bírt el a vizes úttal a sofőr, darabokra törte az autóját
- Feljelentést tett Zugló polgármestere, százmillió forintos kár érhette az önkormányzatot
Ugyan egy kisebb bevásárlásért kevesebbet kell fizetni az üzletben, mint egy hónappal ezelőtt, de ez a tojás, a tej hatósági ára, valamint a kenyér olcsó ára miatt volt – derült ki az ATV Híradó riportjából. A stáb által végzett bevásárlás alkalmával most száz forinttal került többe az alma, ami két hónapja még 299 forint volt. A listán szerepelt még két paradicsom is, amelynek ára kilónként 200 forinttal emelkedett.
A legolcsóbb tojás 799 és 699 forintba került, de novemberben is majdnem kétszer ennyibe került. A literes tejért egy hónappal korábban majdnem 600 forintot kértek el a boltokban, amelyért most csak ennek körülbelül a felét kellett fizetni. De olcsóbb lett a barna kenyér is, 200 forinttal, míg a 8 tojásos csigatészta ára 60 forinttal, a margarin 50 forinttal, a tejföl pedig 40 forinttal drágult.
A Mezőgazdasági Termelők Országos Szövetségének főtitkárhelyettese szerint még nem értük el az élelmiszer-infláció csúcsát. Máhr András kiemelte, bizonyos termékek esetében átlagosan havi 8-10, de akár 20 százalékkal is tovább emelkedhetnek az árak.
Elsősorban a hús, húskészítményekben kell számítani további növekedésre, a magyar sertés felvásárlási ára az a német árhoz kötött, ahol az elmúlt időszakban 20 százalékkal emelkedtek az árak
– mondta a Híradónak nyilatkozva a főtitkárhelyettes. Hozzátette, szerinte, ha a forint erősebb lenne, azt az üzletekben is lehetne érezni.
Döntött a kormány
Mint arról korábban az Index is beszámolt, a kormány újabb élelmiszerekre, a tojásra és az étkezési burgonyára is kiterjesztette az árstopot, ezzel enyhítve az infláció és élelmiszerár-emelkedés hatásait. Az árstopos élelmiszerek köre a következőkre bővült:
- tojás,
- étkezési burgonya,
- liszt,
- napraforgóolaj,
- sertéshús,
- csirkehús,
- 2,8 százalékos tej és
- kristálycukor.
Az Agrárminisztérium legutóbbi közleménye szerint a kormány 2023. április 30-igmeghosszabbította az élelmiszerárstopot. Nagy István tárcavezető szerint az elhúzódó ukrajnai háború és az „elhibázott brüsszeli intézkedések” következtében kialakult szankciós infláció miatt van szükség az ársapkák fenntartására.
A közlemény szerint Nagy István kifejtette: az ársapka mellett biztosítani kell, hogy a rögzített árú termékek rendelkezésre álljanak. Ennek érdekében határozták meg, hogy a kereskedők az érintett termékekből a 2021. évi átlagos napi mennyiséget árusítani kötelesek. Ennek a kötelezettségnek a betartását az árstopra vonatkozó egyéb előírásokkal együtt az általános fogyasztóvédelmi hatóság, azaz a megyei és fővárosi kormányhivatalok a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal bevonásával ellenőrzik.
(Borítókép: Szigetváry Zsolt / MTI)