- Belföld
- Karácsony
- karácsony
- ünnep
- országos katasztrófavédelmi főigazgatóság
- lakástűz
- katasztrófavédelem
Hogyan kerüljük el, hogy vendégül lássuk karácsonykor a tűzoltókat?
További Belföld cikkek
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválton
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
A karácsonyi időszak advent első napjával, november végén kezdődik: ilyenkor kerülnek asztalra a gyertyás koszorúk, sokaknál pedig megkezdődik az otthon karácsonyi díszekbe és fényekbe való öltöztetése. A gyertyák, égők és fényfüzérek azonban balesetet is okozhatnak. A tavalyi adventi időszakban csaknem hetven tűzeset volt az országban, öt lakás vált lakhatatlanná felborult gyertya, kiégett vagy zárlatos fényfüzér miatt, az adventi tűzesetekben 13-an sérültek meg – tájékoztatott Dóka Imre tűzoltó őrnagy, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője. Egy idei, gyöngyösi esetről is beszámolt az Indexnek: egy idős nő gyertyát gyújtott az adventi koszorúján, majd úgy hagyta, ennek következtében tűz ütött ki a lakásában, amely lakhatatlanná vált.
Naponta átlagosan 25 lakástűzhöz hívják a tűzoltókat, az adventi, karácsonyi időszakban az esetek száma a duplájára is emelkedhet. Dóka Imre elmondta: legtöbbször a gyertyák helytelen használata okoz bajt, de abból is tűz lehet, ha megtörik a fényfüzér kábele, vagy a túlmelegedett, illetve túlterhelt hosszabbítók/elosztók gyulladnak ki. Dóka Imre hozzátette: ez akkor történhet meg, ha egymásba dugdossuk őket, és nem vesszük figyelembe, milyen teljesítményű készülékeket üzemeltetünk velük.
Az ünnepi készülődés egyik legfontosabb helyszíne a konyha. De ez is veszély forrása lehet, ha elfeledkezünk a készülő ételről, amelyet a tűzön hagyunk. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság azt javasolja, hogy használjunk a sütés-főzésnél időzítőt. Ha a konyhában a tűzhelyen felejtettük az olajat, és meggyullad, ne vízzel próbáljuk oltani, hanem fedővel fedjük le, majd kapcsoljuk ki a tűzhelyet. Ha pedig a sütőben gyullad ki az étel, el kell zárni a tűzhelyet, várjuk meg, amíg elalszik a tűz, és ha van rá lehetőség, vigyük ki az égett ételt a szabadba.
Dóka Imre tűzoltó őrnagy, helyettes szóvivő arra figyelmeztetett: ahogy haladunk az időben előre, mind az adventi koszorúk, mind pedig a karácsonyfák szárazabbak lesznek, tehát gyúlékonyabbá válnak. Erre azért is kell odafigyelni, mert sokan csak vízkeresztkor vagy utána szoktak megválni a karácsonyfájuktól.
A karácsonyfa állításakor arra érdemes odafigyelni, hogy tartsuk az úgynevezett hő- és tűztávot, vagyis minimum egy métert hagyjunk a karácsonyfa és a fűtőberendezések – radiátor, konvektor, kályha, kandalló – között. Mindezek ugyanis hőt termelnek, és ha a közelükben állítjuk fel a karácsonyfát, az tűzveszélyes állapotot teremt.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője megerősítette: idén karácsonykor is csaknem kétezer tűzoltó lesz szolgálatban mintegy ötszáz járművel.
Két éve az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a honlapján 17 pontban foglalta össze tanácsait, mit érdemes megfogadni, hogy ne kelljen vendégül látni a tűzoltókat az ünnepek alatt.
- A legtöbb karácsonyi tüzet gyertyák, mécsesek okozzák. Ha nincs a gyertya alatt tűzálló alátét, amint csonkig ég a gyertya, lángra kap a koszorú is. Inkább ne is gyújtsuk meg a gyertyákat, ha nincs alattuk alátét!
- A gyertyák és az adventi koszorú közelében ne legyen semmilyen éghető anyag, ami meggyulladhat.
- Soha ne hagyjuk magára az égő gyertyákat, mielőtt kimegyünk a szobából, fújjuk el!
- Ha gyenge minőségű, piacon, aluljáróban, csomagtartóból vásárolt fényfüzérünk van otthon, inkább ne használjuk.
- Ha kint dekorálunk égősorral, csak kültéri fényfüzért tegyünk ki, mert áramütés és tűz is lehet belőle. Bent a lakásban már használhatunk beltéri és kültéri fényfüzért is.
- A fényfüzér vezetéke ne kerüljön bútorok lába alá, mert megtörik, kidörzsölődik, és zárlat miatt tüzet okozhat.
- Ha a fényfüzér vezetéke vagy a hosszabbító eldeformálódott, megtört, megolvadt, ne használjuk, hiszen csak idő kérdése, hogy mikor fog tüzet okozni.
- Éjszakára húzzuk ki a fényfüzért a konnektorból!
- A karácsonyfára – bármilyen szép is – soha ne tegyünk égő gyertyát vagy csillagszórót. A november végén kivágott karácsonyfa a fűtött lakásban már annyira kiszáradt, hogy pillanatok alatt képes meggyulladni. Ha a karácsonyfa alján meggyullad egy ág, nem kell hozzá egy perc, és már a csúcsdísz is lángolni fog.
- A karácsonyfát tegyük másfél méter távolságra a kandallótól, kazántól vagy egyéb fűtőeszköztől. A legjobb, ha egyméteres körben semmi sincs a fa közelében.
- Karácsonykor a tűzhelyen és a sütőben párhuzamosan készülnek a finomságok. Sok tűz a konyhában keletkezik, mert megfeledkezünk az ételekről. Hogy biztosan ne felejtsük el a készülő ételt, állítsuk be a telefonunkon az időzítőt!
- Ha a tűzhelyen felejtettük az olajat, és meggyullad, ne oltsuk vízzel, mert az égő olaj kirobban az edényből, és mindent meggyújt maga körül. Tegyünk rá fedőt, és kapcsoljuk ki a tűzhelyet!
- Ha a sütőben gyulladna meg az étel, kapcsoljuk ki a sütőt, és várjuk meg, amíg elalszik a tűz. Néhány perc után nyissuk ki a sütőt, és edényfogóval vigyük ki a szabadba az odaégett ételt.
- Igazán feldobja a szoba hangulatát, ha a kandallóban lobog a tűz. A begyújtáshoz soha ne használjunk benzint, gázolajat, hígítót, mert robbanáshoz vezet.
- A tüzelőt ne a kandalló előtt vagy mellette tároljuk, mert a kipattanó szikrák meggyújthatják. A kandalló előtt mindig legyen szikrafogó.
- A tűzoltókat nap mint nap rengeteg közlekedési balesethez riasztják, karácsonykor pedig sokan útnak indulnak, hogy meglátogassák távolabb élő rokonaikat. Vezessünk óvatosan, és csak a téli útviszonyokra felkészített járművel induljunk el!
- Azokban az otthonokban, ahol nyílt égésterű fűtőeszközzel fűtenek, vagy ilyen berendezéssel melegítik a vizet, szén-monoxid keletkezhet, ha a működő fűtés vagy a vízmelegítő nem kap elég levegőt. Ha megszólal a szén-monoxid-érzékelő, vagy a működő fűtés mellett többen is fejfájásra, hányingerre panaszkodnak, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívó számot.
(Borítókép: Index)