Eltaktikázták a DK-s vezetésű kerületek az állami rezsitámogatást
További Belföld cikkek
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
- Három hónapos csecsemő halt meg Budapesten
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
- Rónai Egon: Ha akkor nem rúgnak ki, az életem egészen másfele kanyarodik
Százmilliós nagyságrendű központi kompenzációtól esett el a hat budapesti kerület, amely nem ült tárgyalóasztalhoz az egyeztetésekre kijelölt Láng Zsolt kormánybiztossal.
A kormány 2022 őszén minden, 10 ezernél több lakossal rendelkező település vezetésével egyeztetést kezdeményezett annak érdekében, hogy az elszabaduló energiaárak által okozott önkormányzati tehernövekedést egy beszélgetés keretében áttekintsék. Ezt megelőzően bekérték a működésre vonatkozó alapadatokat és azt a tervet, melyet az adott önkormányzatok az előírt 25 százalékos megtakarítás elérése érdekében dolgoztak ki. Az úgynevezett „menedzsmenttervben” azt kellett leírniuk, hogy mit tesznek a működési költségek fedezetének biztosításáért, hogy miként csökkentik a költségeiket, hogyan rendelik alá a tartalékaikat a működés érdekeinek, de még a vagyonértékesítésben rejlő lehetőségeket is ismertetniük kellett.
Ferencváros már a tárgyalás feltételéül szabott adategyeztetésben sem vett részt,
így a Baranyi Krisztina által vezetett IX. kerület eleve kiesett a kedvezményezetti körből. Pedig a kormányzat láthatóan komolyan vette, hogy központi támogatás nélkül a települések csődbe mehetnek, amit a Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter által bejelentett, 44 milliárd forintos szétosztható keretösszeg is nyomatékosított.
Bár a IX. kerület vezetése nem válaszolt a távolmaradásának okát firtató kérdéseinkre, az egyik kerületi képviselő szerint költségvetésük elfogadásakor sikerült annyira meghúzniuk a nadrágszíjat, hogy közel egymilliárdos megtakarítást értek el, így – bár minden forintot érdemes megfogni – nem a működési költség előteremtése a legnagyobb gondjuk. Azt ugyanakkor nehezményezte, hogy lapunktól kellett értesülnie az elmaradó kormányzati támogatás okáról.
A DK saját taktikát követett
Gyurcsány Ferenc pártjának fővárosi polgármesterei (illetve a már egyértelműen idesorolt Déri Tibor újpesti polgármester is) láthatóan szélesebb körű politikai játszma erőpróbájaként tekintettek a szóban forgó rezsikompenzációra. Bár Gulyás Gergely egyértelműen visszautasította, hogy ellenzéki, illetve kormányoldali szempontok alapján osztanák a budapesti kerületeknek a pénzt, Szaniszló Sándor, a DK fővárosi frakcióvezetője arra emlékeztetett, hogy az úgynevezett gazdag városok, így a fővárosi kerületek esetében is jelentősen megemelték a szolidaritási hozzájárulás összegét, ami a XVIII. kerület esetében 1,8 milliárdos tehernövekedést eredményez, ráadásul ez a helyi költségvetés elfogadását követően derült ki.
Azt az eljárást is kifogásolta, hogy a koronavírus-járvány időszakától kezdve különböző címzett támogatások formájában a fideszes kerületek kaptak vissza pénzt, míg az ellenzékiek nem. A mostani rezsikompenzáció esetében is ezt feltételezték, ezért azt kérték, hogy a III., IV., XI., XV. és XVIII. kerület polgármestereit egyszerre fogadja a kormánybiztos, hogy az ajánlattételkor ne játsszák ki őket egymás ellen.
A pénz lehívása érdekében a kért adatokat beküldték, most pedig Láng Zsolt szóbeli ígéretének megfelelően arra várnak, hogy írásban kapják meg a kormányzati ajánlatot.
(Láng Zsolt utólag jelezte, hogy ilyen ígéretet nem tett.) Bár a személyes egyeztetéstől való távolmaradást a kancelláriaminiszter úgy értékelte, hogy ezek a kerületek nem igényelték a támogatást, Szaniszló szerint sehol nincs előírva, hogy csak személyesen lehet a kormány képviselőjével kapcsolatot tartani. A hétfő este nyilvánosságra hozott kormányzati támogatásokról szóló dokumentum mindenesetre világossá tette, hogy a DK legtöbb polgármestere eltaktikázta magát. Újpest és négy DK-s kerület ugyanis egy fillért sem kapott.
Erzsébetváros polgármestere, az ugyancsak DK-s Niedermüller Péter azonban helyesebbnek látta, ha személyesen lobbizik a VII. kerületi óvodák, bölcsődék, egyéb kerületi intézmények rezsikönnyítéséért. Különutas együttműködése nyomán több mint 300 millió forinttal sikerült a VII. kerület működési költségeit csökkenteni. A kormányzat ezzel a döntésével üzenetet is küldött a fővárosban pozícióit erősíteni kívánó pártnak, hogy nem lesz partner a politikai taktikázásokban.
A legnagyobb összegű rezsikompenzációt, 762 millió forintot a fideszes vezetésű Csepel, a legkisebbet pedig (76,7 milliót) a momentumos VI. kerület kapta.
Update: cikkünk megjelenését követően a DK fővárosi vezetése közleményt adott ki, melyben közlik, hogy "a Demokratikus Koalíció polgármesterei nem nyugszanak bele abba, hogy politikai bosszúból Orbán Viktor 620 ezer budapesti lakost hagyott magára a rezsiválságban, ezért pert indítanak az Orbán-kormány ellen. Mivel a kormány által odaítélt önkormányzati támogatási összegek mögött nincsenek tisztességes számítások, a DK-s vezetésű kerületek a megítélt fővárosi kompenzáció átlagos összegére, kerületenként 471,5 millió forintra tartanak igényt."
(Borítókép: László Imre, Niedermüller Péter, Kiss László és Szaniszló Sándor. Fotó: Kovács Attila / MTI / Papajcsik Péter / Index / Kiss László / Facebook / Máthé Zoltán / MTI)