Összehívta a sztrájkbizottság következő ülését a köznevelési államtitkár
További Belföld cikkek
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
- Több autópályán balesetek okoztak torlódást, Budapesten felborult egy autó
- A Bimbó utcai anyagyilkos azt állítja, hogy muszáj volt elkövetnie a gyilkosságot
- Kóczián Péter: Magyar Pétert az emberek csinálták, maguknak
A tárca közleményében azt írta: a Pedagógusok Szakszervezete, valamint a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete részére megküldött meghívóban az államtitkár felhívta a szakszervezeti vezetők figyelmét arra, hogy a január 23-ától meghirdetett országos sztrájknapokon a köznevelési intézményekben az intézményvezetők és a tankerületek az elégséges szolgáltatás körébe tartozó szolgáltatások teljes körű biztosításáért mindent megtesznek.
Hozzátette: a helyi sztrájkbizottságot, illetve sztrájkszervezőt terhelő kötelezettségek betartása a tanulók érdekeinek védelmét kell szolgálnia, a gyermekek semmilyen hátrányt nem szenvedhetnek.
Mint arról korábban az Index is beszámolt, a hétnapos sztrájkhoz közeledve újabb követelésekkel álltak elő a pedagógus-szakszervezetek. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) még 2021 októberében alakított sztrájkbizottságot, követeléseiket ekkor négy pontban határozták meg, ezek az alábbiak voltak:
- Azonnali, legalább 45 százalékos béremelés a pedagógusoknak.
- 130 százalékos emelés a közalkalmazotti bértábla béreire a nem pedagógus-munkakörökben.
- A heti 22 óra kötelező óraszám visszaállítása és a helyettesítések, túlórák kifizetése.
- A pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztensek legfeljebb heti 35 órát legyenek beoszthatók gyermek- vagy tanulócsoportban önállóan végzendő gyermekfelügyeletre.
Ezt a sort egészítették ki most az érdekvédők, akik ötödik pontként azt kérik, hogy helyezzék hatályon kívül a sztrájkjogot korlátozó törvényt. Mint ismert, a kormány először rendeletileg, majd törvényileg szabta meg a munkabeszüntetés alatt nyújtandó minimális ellátást, az új szabályok pedig lényegében láthatatlanná tették a tiltakozást.
Hatodik követelésük az, hogy vonják vissza a tanárok kirúgására vonatkozó új kormányrendeletet. A nagy felháborodást kiváltó, január 13-án már életbe is lépő szabályozásról itt írtunk bővebben.
(Borítókép: Maruzsa Zoltán 2022. július 12-én. Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI)