Meghalt Deák Péter biztonságpolitikai szakértő
További Belföld cikkek
- Egy tiltakozó tábla felmutatásáért vegzáltak órákon keresztül a TEK-esek egy férfit október 23-án
- Keddtől lezárják fél Budapestet Magyarország legnagyobb diplomáciai eseménye miatt
- 126 szúrással gyilkolta meg párját egy fiatal férfi Csornán
- Elégedettek a kormány árvízvédelmével, de érzik a klímaváltozást a magyarok
- Forgács Gábor lánya is megszólalt a színész haláláról
Halálának hírét a BHKK Facebook-oldalán jelentették be a minap.
Egyetemi tanulmányait történelem szakon kezdte, de onnan 1951-ben eltávolították amiatt, hogy 1946-ban, kiskorú zsidó holokauszttúlélőként segélyt kapott az amerikaiaktól. Ekkor kétéves tiszti iskolára jelentkezett, majd ennek elvégzése után hadtáptiszt lett. Ezt követően sikerrel befejezte a korábban megkezdett egyetemi történelem–gazdaságtan szakos tanulmányait is.
A tiszti iskola elvégzése után a Honvédelmi Minisztériumba került, majd felvételt nyert a Zrínyi Miklós Katonai Akadémiára, amelyet 1961-ben végzett el. A csapatszolgálatot követően a Zalka Máté Katonai Műszaki Főiskolán tanszékvezetőként dolgozott több mint egy évtizedig.
1972-ben kandidátusi, majd 1981-ben az MTA hadtudományok doktora címet szerzett.
1981–1988 között a Vezérkar Tudományos Osztályát vezette, amely beosztás betöltésében komoly szerepe volt angol- és németnyelv-tudásának.
A rendszerváltást követően gyakori szereplője lett a különböző biztonságpolitikai témájú televízió- és rádióműsoroknak. 1990 novemberében Király Béla és Völgyes Iván professzorral, valamint (az ugyancsak nemrég elhunyt) Valki László professzorral, nemzetközi jogásszal megalapította a Biztonságpolitikai és Honvédelmi Kutatások Központját (BHKK), amelyet – az utolsó időszakban Koós Annával közösen – 2009-ig aktívan vezetett.
A Magyar Külügyi Társaság megalakítását 1992-ben kezdeményezték Valki Lászlóval, amelynek 2011-ig volt az alelnöke. 1993-ban szintén kezdeményezésükre alakult meg a Magyar Atlanti Tanács, valamint 1995-ben az Euro-Atlanti Klub, amely operatív csoportként a BHKK társszervezeteként a NATO-csatlakozás kérdéseivel foglalkozott.
1986-tól különböző külföldi és hazai egyetemeken és doktori iskolákban tanárként tevékenykedett.
2005-ben kitüntették a köztársasági érdemrend középkeresztjével.
1987-től 1990-ig a Magyar Béketanács Leszerelési Bizottságának elnöke, a Külügyi Szemle szerkesztőbizottsága és a Magyar Tudományos Akadémia tagja volt.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!