Az amerikai nagykövet szerint a magyarok nem kérnek Putyinból
További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
A nagykövet nemrég kihúzta a gyufát a kormánypárti politikusoknál, miután a Politicónak nyilatkozva bírálta az Orbán-kabinet tagjait: szerinte a magyar politikusok gyakran beszélnek a béke előmozdításáról, de az uniós szankciók ellenzésétől kezdve az orosz tűzszüneti javaslatokig továbbra is a Vlagyimir Putyin orosz elnök által támogatott nézeteket hangoztatják. Pressman amerikai nagykövet arról is beszélt, nem érti, miért szolgálja az Magyarország érdekeit, ha orosz oligarchákat véd a magyar kormány.
Szijjártó Péter csütörtökön úgy fogalmazott, a nagykövetnek nem dolga beleszólni Magyarország belügyeibe.
„Ha arra kívánja felhasználni a magyarországi tartózkodását, hogy minősítgesse a magyar emberek által elég egyértelmű többséggel megválasztott, a magyar emberek felhatalmazását bíró kormány tevékenységét, akkor nagyon nehéz dolga lesz abban a tekintetben, hogy a két ország közötti együttműködés javítása érdekében eredményesen dolgozzon. Nekünk senki nem mondhatja meg kívülről, hogy miképp éljünk” – fejtette ki a külgazdasági és külügyminiszter az ATV szerint.
Washington aggódva figyeli a magyarországi helyzetet
Pressman most kifejtette, hogy szerinte a magyar kormány által ellenőrzött média „rutinszerűen terjeszti a Kreml dezinformációját és Amerika-ellenes retorikáját, és ez aggasztó az Egyesült Államok számára". Ezután arról beszélt, hogy a magyar tisztviselőkkel való találkozók általában civilizált és pragmatikus hangvételűek, de gyakran azzal kezdődnek, hogy a vendéglátó azt mondja: „Nagykövet úr, örülök, hogy megismerhetem. Tudom, hogy a nemek közötti progresszív kérdésekről szeretne beszélni”.
„Én erre megállítom őket, és elmondom, hogy valójában arról szeretnék beszélgetni, Magyarország miképp támaszkodik Vlagyimir Putyinra. A magyar politikusok mindig a kultúrharcról akarnak beszélgetni. Mi viszont egy valódi háborúról akarunk beszélgetni, amely a szomszédban zajlik” – nyilatkozta a nagykövet Budapesten a The New York Times munkatársának.
„A világ megváltozott. Ma, amikor Európában tényleges szárazföldi háború zajlik, nem tehetünk mindkét oldal kedvére” – jegyezte meg Pressman, aki arra sürgeti Magyarországot, hogy térjen vissza történelmi szerepéhez, mint olyan ország, amely egyértelműen a Nyugat része.
A határozottabb fellépés ideje akkor érkezett el, amikor Vlagyimir Putyin háborút indított Magyarország demokratikus szomszédja ellen
– fűzte hozzá.
A magyar belügyekbe történő amerikai beavatkozás miatt sokszor panaszkodó Magyarország maga is gyakran beleszólt az amerikai politikába, írja a The New York Times, amely megemlíti, hogy Orbán Viktor tavaly augusztusban, három hónappal a félidős választások előtt Texasba utazott, hogy segítsen a republikánus szavazók buzdításában.
A nagykövet szerint a magyarok nem kérnek Putyinból
Minden pártpolitikai zaj és civakodás ellenére az ukrajnai háború új megvilágításba helyezte a Magyarország és NATO-szövetségesei közötti kapcsolatok fontosságát, mondta Pressman, aki szerint a magyarok „nem Oroszországban és Kínában látják a jövőjüket”.
„Azt hiszem, Európával, a Nyugattal és az Egyesült Államokkal látják a jövőjüket. Ez egy igazán pozitív alap, amelyre bátran építhetünk. Nem azért vagyok itt, hogy megzavarjam vagy megszakítsam a magyar–amerikai diplomáciai kapcsolatokat. Azért vagyok itt, hogy helyrehozzam azokat. És van mit helyrehozni” – zárta gondolatai a nagykövet.
(Borítókép: David Pressman 2022. szeptember 2-án. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)