- Belföld
- lagzi lajcsi
- galambos lajos
- börtön
- kecskemét
- makula györgy
- büntetés-végrehajtás országos parancsnoksága
- bíróság
Ebbe a börtönbe kerül Lagzi Lajcsi
![D US20131212004](https://kep.index.hu/1/0/4743/47437/474376/47437691_593df994bddc22118f6c67628f29a109_wm.jpg)
További Belföld cikkek
-
A Media1 főszerkesztője szerint a Telex és a 444 információkat tart vissza, ha az Magyar Péternek kellemetlen
- Porig égett egy állatmenhely Gyöngyösorosziban
- Elgázolták a szabálytalan biciklist, aki a baleset után kereket oldott
- Bejelentést tett Nyitrai Zsolt, már a gyógyszertárakban is elérhető a Gondosóra
- Ruszin-Szendi Romulusz miatt Magyar Péter és Hadházy Ákos keményen odaszóltak egymásnak
Lagzi Lajcsinak február 15-én kell bevonulnia Kecskeméten a Bács-Kiskun Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetbe, hogy megkezdje 3 és fél éves börtönbüntetését. Az Index megkeresésére a Büntetés-Végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) nem kívánta a hírt sem megerősíteni, sem cáfolni. „A büntetés-végrehajtás szervezeténél keletkezett, bármely fogvatartottal kapcsolatba hozható valamennyi adat, információ bűnügyi személyes adat, így a hatályos jogi szabályozás nem ad lehetőséget válaszadásra konkrét személyre, eseményre vonatkozó kérdések tekintetében” – fogalmazott a kommunikációs főosztály vezetője, Makula György.
Mint azt korábban megírtuk: tavaly decemberben Galambos Lajos víz-, gáz- és áramlopási ügye miatt jogerősen 3 év 6 hónap börtönbüntetést kapott, 4 évre eltiltották a közügyektől, valamint a több mint 4 milliós bűnügyi költséget is neki kell fizetnie. A 2015 óta húzódó eljárásban Galambos Lajos volt feleségét, Boglárkát felmentette a bíróság.
Csak semmi luxus
A sajtó és a közvélemény tévesen „parkettás börtönnek” hívja a kecskeméti BV-intézetet, utalva arra, hogy a többi börtönhöz képest ez jobban felszerelt és itt kényelmesebb az elítéltek élete.
Visszautasítjuk azokat a rosszindulatú híreszteléseket – mint ahogyan ezt már megtettük többször is -, amelyek szerint bármelyik büntetés-végrehajtási intézet jobb körülményeket biztosítana bármely fogvatartottnak. A hazai börtönökben nincsen semmilyen kivételezés, a fogvatartottakra a jogszabályokban megállapított, azonos jogok és kötelezettségek vonatkoznak.
– jelentette ki a BVOP ezredese. Szerintük a büntetés-végrehajtási szervezetet egy kicsit is ismerő sajtóorgánum – amely törekszik a hiteles tájékoztatásra – semmiképpen sem állítaná azt, hogy a kecskeméti börtön – a fogva tartási vagy elhelyezési körülmények szempontjából – kiemelkedő lenne.
![Fogvatartottak kinyitják lakóhelyiségeiket a Bács-Kiskun Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet enyhébb végrehajtási szabályok alá tartozó körletében Kecskeméten 2013. szeptember 18-án](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/4743/47437/474377/47437721_ce869291cc2e1a1cbfa5c5a0df1fe1e5_wm.jpg)
A kecskeméti börtön egy teljesen közepes állapotú büntetés-végrehajtási intézet, amelynek II. számú objektuma 1995-ben nyitotta meg kapuit egy régi szovjet laktanya helyén. „Az objektum olyannyira nem sorolható a legújabb és legmodernebb intézetek közé, hogy az itt fogvatartottak zárkáiban nincsenek kialakítva saját mellékhelyiségek és mosdók, nem úgy, mint a később épült vagy felújított börtöneinkben” – közölte a kommunikációs osztály vezetője.
Szatyorvarrás és lakatosmunka
„Ahogyan az ország valamennyi büntetés-végrehajtási intézetében, a fogvatartottak mindennapjaikat munkával vagy tanulással töltik Kecskeméten is, emellett hasznos foglalkozásokon és tréningeken vesznek részt, melyek segítik a társadalomba való reintegrációjukat” – fogalmazott Makula György, aki hozzátette: Magyarországon jogszabály kötelezi a fogvatartottakat a munkavégzésre büntetésük letöltése idején – ennek érvényt szerezve a hazai börtönökben minden munkaképes rabnak dolgoznia vagy tanulnia kell.
A kecskeméti börtönben fémipari, lakatosipari munkálatokban, illetve szatyorvarrásban vesznek részt a fogvatartottak, illetve a házi műhelyben, a konyhán dolgoznak, valamint a takarítási teendőket végzik el.
Kisbabák a börtönben
A kecskeméti börtön működésének egyetlen különlegessége, hogy 2002-től itt működik az anya-gyermek részleg, ahol 20, börtönben lévő anya helyezhető el gyermeke egyéves koráig. Jelenleg tizenketten töltik büntetésüket ezen a speciális részlegen.
Az anya-gyermek körlet a büntetés-végrehajtás keretein belül igyekszik gyermekbarát, egyfajta bölcsődei körülményeket teremteni a babák számára
– mondta el Makula György. Hozzátette: az anyák és a babák a körleten belül szabadon mozoghatnak. Alapesetben egy fogvatartottnak napi egyszer egy óra séta jár, Kecskeméten minimum három óra sétát biztosítanak a babáknak és az anyukáknak.
![Fogvatartottak játszanak gyermekükkel a Bács-Kiskun Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet anya-gyermek körletében Kecskeméten 2013. szeptember 18-án. A részleget olyan fogva tartott nők számára tartják fent, akiknek egyévesnél fiatalabb gyermekük van](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/4743/47437/474376/47437649_3260e47112bc50a553f2532ce68c1b65_wm.jpg)
Az édesanyáknak egyetlen feladatuk van itt: a babák gondozása. Ebben többek között csecsemőgondozók figyelik és segítik őket. A büntetés-végrehajtás 24 órában egészségügyi személyzet biztosít, a gyermekorvoson és védőnőn kívül pedig heti egy alkalommal pszichológus is foglalkozik az édesanyákkal.
Amennyiben az édesanya büntetésének időtartama még nem jár le, de a baba eléri az egyéves életkort, akkor az intézet – az illetékes gyámhivatallal együttműködve – megkeresi a családot, hogy hajlandóak-e a babát befogadni, hajlandóak-e a gondozásáról intézkedni.
Ha nincs ilyen fogadókészség vagy nem megfelelőek a körülmények a gyermek gondozásához, akkor a gyámhivatal teszi meg a szükséges intézkedéseket.
(Borítókép: A Bács-Kiskun Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet új, összesen 35 fogvatartotti férőhelyet biztosító körleteinek egyike Kecskeméten 2013. december 12-én. Fotó: Ujvári Sándor / MTI)