Erre érdemes figyelnie a babavárós lakásvásárlóknak
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor: Szeretnék megnyugtató dolgokat mondani, de nem tudok
- „Ott van a sok kölyök, minek tartsam meg?” – élet-halál harcot vívtak egymással a kutyák
- A kormány benyújtotta a magyar kutatási hálózat átalakításáról szóló javaslatot
- Kiutasítottak Magyarországól egy amerikai tanárt, aki 10 éve tanított az országban
- Fehérbe borul a fél ország, figyelmeztetést adott ki a Magyar Közút
A Babaváró hitelnél fontos a türelem, valamint érdemes figyelni arra, hogy a Babaváró és lakáshitel igénylésénél más-más feltételeket adhatnak a bankok.
A babaváró kölcsönt eredetileg a múlt év végéig lehetett kérelmezni, de a meghosszabbított határidővel most 2024 év végéig igényelhető. Tavaly összesen 457 milliárd forint értékben kötöttek ilyen szerződést a bankok. Jól mutatja a babaváró népszerűségét, hogy a múlt évben az új lakáshitelek összege 1195 milliárd forintot tett ki, amelyben a konstrukció 38 százalékos arányt képvisel. Bár szabad felhasználású kölcsönről van szó, a gyermekvállalást tervező házaspároknak komoly segítséget jelenthet az első lakás megvásárlásához vagy a másik lakásba történő költözéshez is.
A babaváró 100 százaléka is lehet önerő
A babaváró maximális, 10 millió forintos összegéből ugyan nem jön ki egy átlagos lakás, de jelentősen megkönnyítheti a vásárlást – írja a Money.hu. Különösen azért, mert a babaváró önerőként is beszámítható, emellett pedig azok a házaspárok, akik hosszabb távon is megfelelő anyagi háttérrel rendelkeznek, és így vállalni tudják a törlesztést, lakáshitelből finanszírozhatják a vásárlást.
A bankok a babaváró igénylése után közvetlenül az összeg 75 százalékát veszik önerőként figyelembe, majd később – 90 nap letelte után – azonban az arány 100 százalékra emelkedhet. Mindez – egy 20 százalékos önrészt feltételezve – azt jelenti, hogy a 75 százalékos aránynál 37,5 milliós, a 100 százalékosnál viszont 50 millió forintos lakások is szóba jöhetnek.
Tehát nem feltétlenül érdemes a folyósítás után azonnal belevágni a babaváró mellett lakáshitellel finanszírozott lakásvásárlásba, akik kivárnak, országrésztől, várostól függően jóval nagyobb alapterületű ingatlanok közül is választhatnak.
Érdemes ugyanott felvenni a babavárót és a lakáshitelt?
A babaváró igénylésére és törlesztésére szigorú, jogszabályban meghatározott feltételek vonatkoznak. A bankok azonban különböző módon kezelhetik a babavárót, ha a fiatal pár más hitelt is szeretne felvenni a lakásvásárláshoz.
A Money.hu arra hívja fel a figyelmet, hogy az eltérő banki gyakorlat miatt nem mindig érdemes ugyanattól a banktól igényelni a babavárót és a lakásvásárláshoz szükséges hitelt.
Vannak bankok ugyanis, amelyek a babaváró törlesztését lényegében személyi kölcsönként veszik figyelembe addig, ameddig meg nem születik a vállalt baba. Ez pedig a havonta törlesztésre fordítandó teljes összeget is befolyásolhatja. Emellett, ha a lakáshitelt folyósító bank magasabb összeggel terheli be a hiteligénylő jövedelmét, akkor a túlzott eladósodást gátló adósságfék szabályok miatt a felvehető lakáshitel összege kisebb lesz.
Bankonként különböző lehet a babaváró mellé igényelt lakáshitelek esetében a kritériumrendszer, és komoly eltérések vannak a kamatok között is.
Éppen ezért alaposan körül kell járni a kérdést, azaz megnézni a lehető legtöbb bank ajánlatát, hogy milyen feltételekkel kínálják együtt a Babavárót és lakáshitelt. Az is lényeges, hogy az állami támogatásnak köszönhetően, ha a feltételek teljesülnek, akkor kamatmentes hitelről van szó, azonban amennyiben nem, akkor ki kell fizetni a babaváró 10 százalék feletti kamatját.
Amennyiben az igénylés benyújtása után 5 éven belül legalább egy gyermekkel bővül a család, akkor 3 évig nem kell a babaváróhoz tartozó törlesztést fizetni, és a kölcsön a teljes futamidőre kamatmentessé válik. Ha még egy gyermek érkezik, akkor további 3 évre szüneteltethető a törlesztés, emellett az állam az aktuális tartozás 30 százalékát átvállalja. Ha pedig harmadik gyermek is születik, akkor a fennálló teljes tartozást elengedik.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)