Kiderült, mi áll az időszakos gyógyszerhiány hátterében
További Belföld cikkek
- 300 milliárd forintért takaríthatja a kórházakat egy cég a következő négy évben
- Havazás várható Magyarország egy részén
- Bejelentett egy szivárgást a gázműveknek, a kocsijára terhelték a költségeket
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
Az Index értesülése szerint a felső légúti megbetegedések idei szezonjában több hazai patikában is készlethiány volt meghűléses eredetű betegségekre alkalmazott, vény nélküli és receptköteles készítményekből. Több, nagy forgalmú budapesti patika arról tájékoztatta lapunkat, hogy
láz- és fájdalomcsillapítókból, egyes gyerekeknek és felnőtteknek szánt antibiotikumokból, köptetőkből volt, hogy hetekig nem érkezett szállítmány.
Egy-egy gyógyszertárban ugyan találni az országos hiánycikknek számító forró italporokból, de ezek jellemzően a kisebb forgalmú patikák. Hozzátették: a koronavírus-járvány előtt is voltak hasonló fennakadások a gyártások decemberi szüneteltetése miatt.
Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy minden időszakban és minden esetben tudtak hasonló hatóanyagú, más terméket ajánlani a betegeknek. Bense Tamás esztergomi gyermekorvos lapunknak arról számolt be, hogy ilyen esetben a gyógyszerészek telefonon egyeztettek vele, így a legmegfelelőbb alternatívát tudták ajánlani a betegség gyógyszeres kezelésére.
A háború a gyógyszeriparra is hatással volt
Az OGYÉI megkeresésünkre korábbi nyilatkozataikra hivatkozott, miszerint az időszakos készlethiány Európa-szerte probléma volt.
Egyes gyógyszerkészítmények csomagolóanyagait Ukrajnából szállították, a háború miatt az ellátásban fennakadások voltak, az energiaválság a gyógyszeripart is érintette.
– mondta az országos tiszti főgyógyszerész, El Koulali Zakariás a köztévén. Hozzátette: sok gyártó kiszervezte az alapanyag-ellátását Ázsiába, az innen származó importot pedig a koronavírus okozta lezárások nehezítették.
A Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke, Greskovits Dávid korábban arról számolt be lapunknak, hogy további terhek is nehezedtek a gyártók vállára. „Az alapanyagárak 2022-ben 40-60 százalékkal emelkedtek, a szállítási költségek 500 százalékkal, és ehhez még hozzáadódik a gyenge forintárfolyam, illetve a magas infláció” – sorolta a MAGYOSZ elnöke.
„A maszkhasználat és egyéb járványügyi intézkedések miatt pedig kisebb igény volt a felső légúti megbetegedések kezelésére alkalmazott készítmények iránt, a gyártók ehhez alkalmazkodtak, azonban a jelenlegi szezon hármas járványa fokozott keresletet generált” – részletezte El Koulali Zakariás.
Az OGYÉI honlapján 1541 hiányzó tétel szerepel, amiből több mint 400 a múlt évben került fel a listára. Ezek több mint 90 százaléka helyettesíthető termék. Az országos tiszti főgyógyszerész kiemelte: aggodalomra nincs ok, mivel eddig sem maradt senki terápia nélkül, a hamarosan megérkező szállítmányok pedig újra stabilizálhatják a piacot.
Egy két héten belül egy nagyobb mennyiségű, amoxicillintartalmú antibiotikum-szállítmány érkezik meg hazánkba
– árulta el El Koulali Zakariás. Az OGYÉI emellett nemrég engedélyezte a gyermekeknél alkalmazható láz- és fájdalomcsillapítókból közel 50 ezer doboz behozatalát külföldről, ami szintén hozzájárul a hazai készlet stabilizálásához.
(Borítókép: Rosta Tibor / MTI)