- Belföld
- b52h stratofortress
- magyar honvédség
- nehézbombázó
- kiképzés
- repülés
- repülőgép
- egyesült államok
Közleményt adtak ki a magyar légtérben köröző nukleáris bombázóról
További Belföld cikkek
- Feljelentik Gulyás Gergelyt és Lánszki Regő államtitkárt
- Szájer József: A politika bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam
- Tarjányi Péter: Nem gondolnám, hogy Oroszország a békére törekedne
- Milliárdokat érő luxusrepülő jelent meg Ferihegyen, elindultak a találgatások
- Egy testvérpár különös közéleti összefonódásai – Kicsoda Magyar Péter öccse?
A NOBLE41 kódjelű gép Romániában szállt fel, majd háromnegyed 4-kor lépett be a magyar légtérbe. A repülőgépek nyilvános repülési útvonalát követő egyik oldal szerint a B–52-es nem sokkal 4 óra után érkezett Kaposvár fölé, ahol egy kicsit elidőzött – írta a március 9-én végrehajtott repülésről a 74nullanulla.
A gép háromnegyed 6 körül folytatta az útját Spanyolország irányába. A lap értesülése szerint az érintett országok közül csak hazánk légterében időzött el a gép ilyen hosszan.
Természetesen a Magyar Honvédség is tudott a gép érkezéséről, de mostanáig nem volt ismert, hogy a repülő miért töltött el ilyen sok időt a hazai légtérben. A honvedelem.hu tájékoztatása szerint a gép kiképzési célok miatt vendégeskedett Magyarországon a megszokottnál hosszabb ideig. A leírás megfelel a márciusi 9-i eseményeknek, így biztos, hogy arra reagált a honvédség.
A Magyar Honvédség Kiss József 86. Helikopterdandár előretolt repülésirányítói (Joint Terminal Attack Controller – JTAC) hajtottak végre »száraz«, azaz fegyverzetalkalmazás nélküli rávezetéseket magyar légtérben mintegy két óra időtartamban az Amerikai Légierő (USAF) egyik B–52H Stratofortress nehézbombázójával. A kiképzés egyedülálló lehetőséget biztosított a magyar JTAC-k számára, hogy a NATO-n belüli egységes eljárások alapján gyakorolhassanak az ikonikus típussal nappal és éjszaka
– olvasható a közleményben.
A B–52H Stratofortress egy nagy hatótávolságú nehézbombázó, amely szubszonikus sebességgel akár 15 kilométer magasságban is képes repülni. Nagy erőssége, hogy a hagyományos mellett nukleáris fegyvereket is hordozhat. Légi utántöltés nélkül harci hatótávolsága meghaladja a 14 162 kilométert – írja a Rakéta Magazin.
Vadászgépek a Balaton felett
Mint lapunk is megírta, február 23-án F/A–18E/F Super Hornet típusú vadászgépek gyakoroltak légi utántöltést egy Airbus 330 típusú repülőből kialakított légi utántöltővel a Balaton felett.
Az ukrajnai háború kezdete óta a NATO egyre gyakrabban küld stratégiai felderítő gépeket Kelet-Európába. Ezek több száz kilométeres távolságban képesek felderíteni a légteret, és ezáltal észlelni bármilyen, esetlegesen keletről érkező veszélyt.
A levegőben elrettentő erővel bíró gépek is köröznek, ilyen volt például az a nukleáris fegyverek hordozására is képes amerikai stratégiai bombázó is, amely pár hónapja repült át Magyarország felett. Oroszország szintén gyakorta emel levegőbe légtérellenőrző gépeket.
(Borítókép: B–52H Stratofortress. Fotó: Ben Birchall / PA Images / Getty Images)