Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMElnöki tájékoztatás érkezett a Magyar Orvosi Kamarától
További Belföld cikkek
- Orbán Balázs: Politikai alapú megkülönböztetésnek az egyetemen nincs helye
- Idegen anyag esetleges jelenléte miatt hívta vissza az Auchan egyik máktermékét a Nébih
- Politikatörténeti pillanat volt Menczer Tamás és Magyar Péter találkozása?
- Nemi erőszak és gumibotozás a tiszalöki börtönben – jelentést tett közzé az Európa Tanács
- 2053-ig mindent titkosítottak a Védelmi Beszerzési Ügynökség hekkertámadásáról
Amint arról az Index is beszámolt, legutóbb március 27-én érkezett tájékoztatás a Magyar Orvosi Kamarától arról, hányan jelezték nekik, hogy tagok akarnak maradni. Az orvosoknak ekkor öt napjuk volt még arra, hogy nyilatkozzanak tagsági szándékukról. Az eddig feldolgozott adatokat Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara elnöke ismertette.
A tagság kétharmada már biztosan marad
„Kedves kollégák és a Magyar Orvosi Kamara által érdeklődők” – kezdte meg beszédét Kincses Gyula MOK-elnök a kamara közösségi oldalán.
Az eddig feldolgozott adatok alapján több mint 33 ezer ember, azaz a tagság több mint kétharmada jelezte, hogy saját, szabad akaratából a kamara tagja akar maradni, mert fontosnak tartja a szakma autonómiáját, függetlenségét és a kollektív érdekérvényesítést
– jelentette ki Kincses Gyula.
A MOK elnöke hangsúlyozta: a kényszerű folyamat a kormányzati szándék ellenére nem meggyengítette, hanem megerősítette a kamarát.
Kincses Gyula szerint ez hatalmas megtiszteltetés és lehetőség, de ugyanakkor felelősség is. „Még többet, még jobban, a tagok igényeire válaszolva kell dolgoznunk a jövőben, mert így tudunk csak hatékony képviseletet biztosítani kollégáinknak és betegeinknek.”
Kincses Gyula beszédében aláhúzta: „33 ezer orvos akaratát, véleményét nem lehet figyelmen kívül hagyni.”
Ez feljogosít bennünket arra, hogy továbbra is az egészségpolitika hiteles, politikamentes szereplői maradjunk. Hogy ez mennyiben lesz eredményes, az elsődlegesen a kormányzati szándékon és együttműködési készségen múlik
– tette hozzá Kincses Gyula.
„Mérföldkő ez a nap, a kamara megújulásának a napja. A megújult kamarát együtt, közösen tudjuk jobbá tenni” – vélekedett.
Megszűnt a kötelező kamarai tagság
Mint ismert, a Belügyminisztérium nemrégiben nyújtott be egy törvénymódosítást, amelyet az Országgyűlés kivételes eljárásban el is fogadott, később ki is hirdették. A jogszabályok értelmében
- megszűnt a kötelező orvosi kamarai tagság (csak az marad, aki úgy nyilatkozik);
- a nem kamarai tagok is praktizálhatnak;
- az etikai eljárások pedig – a folyamatban lévőkkel együtt – átkerültek a MOK-tól az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz.
A kamara és a kormány legújabb konfliktusában döntő szerepet játszott az a február 4-i küldöttgyűlés, ahol a MOK „az azonnali és hosszú távú célok elérése érdekében” nyomásgyakorlásba kezdett: arra kérték a háziorvosokat, hogy ne írják alá az ügyeleti szerződéseket.
A döntéshozók szerint a kamara döntése a betegbiztonságot veszélyezteti. A kormány azt is elfogadhatatlannak tartja, hogy a MOK etikai eljárás alá vonta az egyik vármegyei háziorvosi szakmai vezetőt, aki tájékoztatót tartott az új ügyeleti struktúráról a kollégáinak.
A kamara erre úgy reagált, hogy pusztán etikai bejelentést tettek egy olyan személy ellen, aki visszaélt hivatali helyzetével. Ez a kijelentés ugyanakkor nem árnyalta a történteket, a kormány törvényileg próbál pontot tenni az ügy végére.
(Borítókép: Kincses Gyula 2023. február 7-én. Fotó: Kaszás Tamás / Index)