Magyar banki tisztviselőt szankcionált az Egyesült Államok
További Belföld cikkek
- Viharos széllel tör be Magyarországra a hóesés
- Magyar Péter váratlanul megszólalt az „agyhalottakról”, ezzel magyarázza mondatait
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
Mint megírtuk, David Pressman amerikai nagykövet szerdára sajtótájékoztatót hívott össze, és bár hivatalosan semmilyen témát nem jelölt meg, egyes feltételezések szerint akár szankciókat is bejelenthet a magyar kormány ellen. Diplomáciai források szerint az amerikai kormány több intézkedést is fontolóra vett Magyarország megbüntetésére, az is felvetődött, hogy szankciókat vetnek ki befolyásos személyekre.
A Bloomberg azonban most azt írja, hogy a szankcionált személyek között lehetnek uniós és NATO-tagállamban működő bank tisztviselői. A névtelenül nyilatkozó források az érintettek nevét és a szankcionálásuk okát sem tudták megmondani. A Fehér Ház nem kommentálta a lap értesüléseit.
A magyar nagykövetség szóvivője a lapnak nyilatkozva azt mondta, nem tudnak szankciókkal kapcsolatos információkat megosztani, és nincs arra utaló jel, hogy a sajtótájékoztató összefüggésben lenne a szankciókról szóló amerikai tárgyalásokkal.
Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának legújabb szankciós listájára azonban időközben felvették Laszlóczki Imrét, az orosz kémbankként csúfolt Nemzetközi Befektetési Bank (IIB) magyar alelnökét. A zömében orosz állampolgárokat tartalmazó Különleges besorolású állampolgárok listáján Georgij Nugzarovics Potapov, az IIB kormányzótanácsának elnökhelyettese, valamint Nyikolaj Nyikolajevics Kosov a bank orosz állampolgárságú elnöke is megtalálható.
Az amerikai pénzügyminisztériuma közleményben azt írja, „az IIB budapesti jelenléte lehetővé teszi Oroszország számára, hogy növelje hírszerzési jelenlétét Európában, megnyitja az utat a Kreml rosszindulatú befolyásolási tevékenységei előtt Közép-Európában és a Nyugat-Balkánon, valamint a korrupció és a tiltott finanszírozás mechanizmusaként szolgálhat, beleértve a szankciók megsértését is”.
David Pressman szerda délután öt órakor tartja sajtótájékoztatóját, amelyre az Index is regisztrált. Kérelmünket azonban elutasították, arra hivatkozva, hogy biztonsági okokból a határidőn túl küldött megkeresést nem tudják elfogadni.
Az amerikai nagykövetség az élő facebookos közvetítést ajánlotta, de jelezték, hogy így nem tudunk kérdéseket feltenni. A sajtótájékoztatóról frissülő cikkünkben számolunk be, szakértőkkel elemezve az elhangzottakat és az arra érkező reakciókat.
Amerikai bírálatok
Az Egyesült Államok egyre problémásabbnak tartja, ahogy a magyar kormány kezeli az ukrajnai háborút.
- Úgy látják, a magyar kormány azért blokkolja a svéd NATO-csatlakozást, hogy pénzt csikarjon ki az Európai Uniótól.
- Szerintük a magyar kormány alig tett valamit, hogy függetlenedjen az orosz energiától, és igyekszik blokkolni vagy felvizezni az uniós szankciókat.
- Problémásnak tartják, hogy orosz diplomaták mozoghatnak szabadon Magyarországon, többek között a kémbanknak csúfolt IIB budapesti központja miatt.
- Az amerikai álláspont szerint a kormány és a kormányközeli sajtó az orosz propaganda narratíváját terjeszti a háborúról.
David Pressman nagyköveti kinevezése óta keményen bírálja a magyar kormányt, nemegyszer a diplomáciában szokatlan kommunikációs eszközöket is bevetve. A diplomata márciusban Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel, demokrata és republikánus szenátorokkal tekintette át a magyar helyzetet, és minden bizonnyal a várható intézkedések is szóba kerültekekkor.