Döntöttek a szülők: nem akarnak zsidó iskolát
Néhány nappal ezelőtt kikerült egy olyan felirat a 13. kerületi Herman Ottó Általános Iskola falára, amiben azt írták:
Szavazz nemmel a zsidó iskolára!
A felirat azután készült, hogy elterjedt a hír, mely szerint a Budapesti Zsidó Hitközség szeretne az iskola fenntartója lenni.
A tervek szerint a szintén a hitközség fenntartásában álló Külkereskedelmi Technikum partneriskolájává tették volna az intézményt, de ezt a tanárok nem támogatták
– mondta a technikum igazgatója az RTL Híradónak.
„Azt mondták, ha új fenntartó van, akkor ők mind felmondanak” – mondta Salusinszky András igazgató. Szerinte a hitközség egyetért azokkal a követelésekkel, amikért a tanárok már évek óta küzdenek, valamint amikért az iskola is kiállt egy éve.
Az egyik tanári fórumon elővettem a pedagógusok 9 pontos követelését, felmutatva egy A3-as lapot, és azt mondtam, hogy mi tulajdonképpen ezzel mind egyetértünk. És ha átvesszük az iskolát, akkor NAT-hoz igazodó szabad tankönyvválasztást biztosítunk, visszaállítjuk az iskola autonómiáját
– mondta a technikum vezetője.
Az általános iskola igazgatója szerint azonban a tanárok „kizárólag arról nyilvánították ki a véleményüket titkos szavazással, hogy támogatják-e a fenntartóváltást, de nem helyezték letétbe a felmondásukat”.
A szülők sem támogatták
Kedden, április 18-án a szülőkön volt a sor, hogy meghozzák a végső döntést. Szavaztak ugyanis a fenntartóváltásról, és a megjelentek 70 százaléka nemmel voksolt.
Volt, akinek nem tetszett, ha katolikusként zsidó iskolába járna a gyereke. Más attól félt, ha igennel szavaz, akkor felmondhatnak a tanárok.
A technikum vezetője úgy véli, az ismeretlentől félnek a szülők és a tanárok.
Az antiszemitizmusnak az előszobája a xenofóbia, az idegengyűlölet, és az, ha valami ismeretlent látunk, akkor attól elkezdünk félni, és voltak ilyen hangok
– emelte ki.