Budapest alatt 16 méterrel van az ország legszigorúbban őrzött kincstára
További Belföld cikkek
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: Önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
- Több autópályán balesetek okoztak torlódást, Budapesten felborult egy autó
- A Bimbó utcai anyagyilkos azt állítja, hogy muszáj volt elkövetnie a gyilkosságot
A gyűjteményről csupán egy maroknyi ember gondoskodik. Az OMRRK igazgatója és főosztályvezetője, Kónya Béla elmondása szerint összesen 130 ezer műtárgy raktározását tudják megoldani a létesítményben. A Fókusz riportjában az igazgató hozzátette, hogy a kincseket speciális berendezések védik, így ha a raktárban tűz ütne ki, egy különleges technikával oltanák el a lángokat, víz nélkül. Az igazgató azt is elárulta,
A LÉTESÍTMÉNY LEGMÉLYEBB PONTJA 16 MÉLYEN TALÁLHATÓ, AHOVÁ EGY KILENCEZER KILOGRAMM TEHERBÍRÁSÚ LIFTTEL LEHET ELJUTNI.
Megjegyezte: a Budapesten található gyűjtemény értéke felbecsülhetetlen.
Az épületben a tároláson kívül restaurálással és műkincskutatással is foglalkoznak; a restaurátorok munkájához világszínvonalú technika nyújt segítséget. Az egyik restaurátor, Mikó Edit elmondta, elővigyázatosak, sokszor maszkban dolgoznak, ugyanis olyan vegyszereket és oldószereket használnak, amelyeknek egészségkárosító hatásuk lehet. A maszkhasználaton kívül azonban egy elszívó is segít abban, hogy a káros anyagokat, port és vegyszergőzöket kivonja a levegőből. Amennyiben bárki savas vagy lúgos anyagot öntene magára véletlenül, egy vészzuhany is található a helyiségben, amelyet használhat. A létesítmény igazgatója szerint azonban erre eddig nem volt szükség.
A restaurátorok munkáját segíti Horváth Mátyás, aki a fotódiagnosztikai területtel, a műtárgyak vizsgálatával foglalkozik. Elmondása szerint sok esetben derülnek ki olyan dolgok, amiket szabad szemmel nem lehetne észrevenni, de a technikának köszönhetően láthatóvá válnak.
Arra a kérdésre pedig, hogy milyen anyagot használhatott eredetileg az alkotó, mikroszkóp segítségével kapnak választ. De vizsgálhatják akár röntgennel is, ezek kis teljesítményű gépek, amelyek nem bocsátanak ki egészségre káros mértékű sugárzást.
A Szépművészeti Múzeum főigazgatója, Baán László a létesítményről elmondta, ez EU-ban ez az egyik legnagyobb ilyen intézmény. Két hasonló van még Európában, az egyik Londonban, a másik Szentpéterváron.
A Fókusz teljes adását itt tekintheti meg: