Nem a levegőbe beszélt Karácsony Gergely, tényleg beperlik az államot
További Belföld cikkek
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
- Jön a havazás Budapesten is, figyelmeztették a lakosságot
A BKK működésének fenntartására 24 milliárdos hitelt vesz fel. Az összegnek csak a kamatköltsége 673 millió forint lesz (jelenleg 18, 19 százalékos a kamatkörnyezet). Ezt Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes jelentette be egy háttérbeszélgetésen.
A kamatköltség jelentette többletteher nem szerepel a költségvetésben, annak nagyjából a felét a korábban tervezett energiaszámlák megspórolt összegből, másik részét pedig a Budapest 150 programsorozat büdzséjéből teremtik elő. Hogy ez mennyiben érinti majd az ünnepi eseményeket, arról később ad a főváros vezetése tájékoztatást. A hitelfelvétel évközi finanszírozásnak minősül, ezért nem szükséges hozzá a kormány jóváhagyása.
A túlélőprogramként emlegetett akciótervvel kapcsolatban Kiss Ambrus arról is beszélt, hogy május végén nyújtják be a Fővárosi Törvényszékhez a keresetet.
Ebben azt kérik, hogy egyfajta jogvédelemként a bíróság tiltsa meg az állam számára az inkasszálást. A május végi benyújtási dátumot az indokolja, hogy akkor fordul át a főváros az államkasszát finanszírozó pozícióba. A közigazgatási per alapját az adhatja, hogy az alaptörvény szerint is az önkormányzatok saját bevételei nem elvonhatók.
Mint ismert, a főváros az államkasszába befizetendő, elvonások megemelt összegének jogszerűségét vitatja. Amint azt a „Lakógyűlés” egyik kérdésében is jelzik: a kormány egyre több pénzt von el a Fővárostól.
A legnagyobb mértékű elvonás összegét pár év alatt több mint a tízszeresére emelte a kormány. Az előző városvezetés utolsó teljes évében még 5, idén már 58 milliárdot kellene fizetnie a fővárosnak.
A főpolgármester-helyettes az Első Budapesti Lakógyűlés kérdéskörét is érintve elmondta, hogy a budapestiek véleményét kikérő konzultációnak 100 millió 500 ezer forint a teljes költsége, ebből kommunikációra 25 milliót fordítanak, egy levél kiküldését (melyet nem a Magyar Posta bonyolít le) 72 forintos darabáron intézik.
Ezt az adatot a Nemzeti Konzultáció értesítő levél-darabárához viszonyította megjegyezve, hogy az 337 forint volt.
A főváros küldeményeit ugyanaz a Budapesti Közművek (BKM) viszi ki a postaládákba, mely a Távhő leveleit is kézbesíti.
(Borítókép: Karácsony Gergely. Fotó: Bánkúti Sándor / Index)