Ne pusztítsa el ezt a darazsat, mert akár ötvenezer forintba is kerülhet
Mindennek ellenére sok rovarirtó tömegesen mérgezi meg a tőrösdarazsakat, az MME szerint nem ismerik fel, hogy védett fajról van szó. A lakosság számára ijesztő lehet a nőstények közel öt centiméteres példánya, ami Európa legnagyobb hártyásszárnyúja. Ráadásul a tőrösdarázs és a lódarázs közt van néhány különbség.
Az előbbiek, bár rendelkeznek fullánkkal, de nem használják támadásra – ha csak nem fogjuk meg őket –, mérgük pedig nem fájdalomkeltésre, hanem a nagyobb rovarok lárváinak megbénítására szolgál, ugyanis parazitoidként ezeket használják peterakáshoz. Ezenkívül az is szemmel látható különbség, hogy
A LÓDARÁZS közel hasonló méretű dolgozóinál A FEKETE-SÁRGA színek SÁVOSAN JELENnek MEG, MÍG A TŐRÖSDARAZSAK POTROHÁN MÁSmilyen A RAJZOLAT.
Az ártalmatlan faj a háziállatokra sem veszélyes, és természetes, biológiai úton segít kordában tartani a cserebogár-szaporulatot.
Megjelenésükre ott lehet számítani, ahol cserebogár, szarvasbogár, orrszarvúbogár nagy számban fordul elő talajban, pusztuló fában vagy komposztban. Mint a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület írja, a tőrösdarazsak a kertek nélkülözhetetlen biológiai kártevőirtója. Jellegzetes, talajhoz közeli lassú repülésük alapján szintén felismerhető.