
Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEM
A koronavírus idején született gyermekek körében gyakoribb lehet a generalizált szorongás, mivel ők nem vagy csak késve sajátították el a másodlagos szocializációs mintákat – többek között erről beszélt lapunknak Zelena András pszichológus, a Budapesti Gazdasági Egyetem tanszékvezető docense, akit azután kerestünk meg, hogy egy korábbi cikkben már utánajártunk, mi lett azokkal a csecsemőkkel, akik a pandémia alatt születtek.
Egyre több olyan gyermek jelenik meg az ellátórendszerben, akik különböző nehézségekkel küzdenek.
Az Indexnek nyilatkozó szakértők egybehangzó álláspontja szerint a járvány nem múlt el nyomtalanul, azóta, hogy visszatértünk a normális kerékvágásba, nagyobb számban jelennek meg az ellátórendszerben olyan szülők, akik általános nevelési kérdésekben, illetve regulációs zavarokban kérnek segítséget, de a karantén óta a figyelemzavarral küzdő kisgyermekek száma is megugrott, illetve a mozgás- és beszédfejlesztésre is nagyobb lett az igény.
Fontosnak tartottuk ugyanakkor, hogy a jelenséget pszichológiai szempontból is megvizsgáljuk. Dettre Imola integrált szülő–csecsemő konzulens már a cikksorozat első részében is utalt arra, hogy a korai szocializáció hiánya miatt az érintett gyerekeknek nehézséget jelenthet a kortársakkal való konfliktusok rendezése, de akár az osztozkodás is kihívásnak bizonyulhat.
Hasonló véleményen van a most megkérdezett szakértő, Zelena András is, aki rávilágított: az első 6-12 hét után többnyire a babakocsiban indul a szocializáció, ahol a csecsemő eleinte akusztikus ingerekkel találkozik, hallja más gyermekek zaját, megtapasztalja, hogy a szülein kívül mások is beszélhetnek hozzá.
A koronavírus idején ez a lépcsőfok sokaknál kimaradt, de a közösségbe szoktatás is másképp alakult, a gyerekek kevesebbet vagy egyáltalán nem mentek bölcsődébe, óvodába, így nem találkoztak figyelemmegosztással, míg otthon leginkább ahhoz szoktak hozzá, hogy anya és apa kizárólag rá, esetleg a testvérére koncentrál
– mutatott rá a pszichológus, megjegyezve, hogy idekapcsolódik a leválás is, ami a koronavírus-járvány idején született csecsemőknek szintén problémás lehet, hiszen őket a szülők kevésbé tudták rábízni a nagyira, a rokonokra vagy a barátokra.
Emellett van olyan – egyébként szintén mentálhigiénés területen dolgozó – szülő, aki azt vette észre a saját, koronavírus idején született ikrein, hogy lényegesen nehezebben oldódnak fel a játszótéren ahhoz a gyermekhez képest, amelyik még a pandémia előtt született. Ebben az egészben talán az a legérdekesebb, hogy az az édesanya vagy édesapa, akinek nincs összehasonlítási alapja, nem feltétlenül detektálja ezeket a következményeket, könnyen letudhatja annyival, hogy »van egy introvertált gyermekem«
– fejtette ki Zelena András, majd hozzátette: a jó hír az, hogy miután a szocializáció egy folyamat, a kimaradt szakasz pótolható, még akkor is, ha az út ily módon göröngyösebb.
A traumakutató úgy véli, hogy a Covid-babák, Covid-gyermekek vizsgálatakor a transzgenerációs átviteli mechanizmusokról is muszáj beszélni. Kijelentését azzal indokolta, hogy a családok által átélt veszteségek hasonlók voltak, mint egy háborúban, így a fegyveres konfliktusokhoz vagy más katasztrófákhoz hasonlóan a járványhoz köthető tragédiák is ott élnek majd a családi narratívában, és azok is tovább cipelhetik a pandémia terheit, akik akkoriban még túl picik voltak ahhoz, hogy felfogják, mi történik.
Az érintett gyerekek örökre tudni fogják, hogy egy olyan időszakban jöttek világra, amikor a kórházi ellátás – és így a születés körülményei –, valamint a szocializáció és úgy általában a mindennapok gyökeresen eltértek a megszokottól. Kicsit olyan ez, mint a ‘86-os generáció számára Csernobil. Hiába voltak túl picik az akkor születettek, ahhoz, hogy bármire emlékezzenek, valójában mindenki tud történeteket mesélni arról, mi volt akkor a hírekben, a környezetükben kinek milyen betegsége lett. Minden bizonnyal a koronavírus is a kollektív emlékezet része lesz
– mondta az egyetemi docens, kiegészítve azzal, hogy természetesen minden évre jut valamilyen katasztrófa, nem mindegy ugyanakkor, hogy az a nagyvilágban vagy a családunkban történik.
A közelmúltban Orvos-Tóth Noémi is a generációkon átívelő traumákról, illetve a kollektív emlékezetről mesélt az Indexnek, a klinikai szakpszichológussal készült interjúnkat ide kattintva érheti el.
De a lehetőség adott, hogy a múltból hozott sebeinket felszámoljuk – vallja az Indexnek nyilatkozó klinikai szakpszichológus.
Zelena András végül kitért arra is: bár hajlamosak vagyunk mindent a Covidra fogni, álláspontja szerint azt, hogy már az egészen pici gyermekek is közeli kapcsolatba kerültek az okoseszközökkel, az online világgal, nem lehet pusztán a pandémia számlájára írni.
„Természetesen nagyobb teret kapott a karantén idején a televízió, a tablet és a mobiltelefon, de álszent dolog lenne azt hinni, hogy az esetleges nomofóbiáért (telefonfüggőségért), túlzott használatért szimplán a pandémia felel. A csecsemők a XXI. században nap mint nap észlelik maguk körül a különböző eszközöket, és jellemzően azt látják, hogy a szülő nem újságot vagy könyvet olvas, hanem az ideje egy jelentős részében az okostelefonjába bámul bele, a kijelzőre nevet fel stb. Ennek következtében a kisgyermek automatikusan arra következtet, hogy az öröm forrása az eszköz is lehet, és ez folyamat bizony járvány nélkül is megtörténik” – zárta gondolatait a pszichológus.
(Borítókép: Index)
Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMA Tisza Párt Hegyvidéken mérettetné meg magát 2026-ban.
március 25., 14:32
A Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője felvilágosította a Tisza Párt elnökét.
március 25., 14:36
Új hely, új név, új szabályok lennének szeptembertől.
március 25., 13:23
46 perce
2 órája
Mérföldkövek kapujában.
2 órája
3 órája
Erőpróba az Északi-sarkvidéken, az orosz elnök kijelölte a határokat.
8 órája
Az otthonában ütöttek rajta.
1 órája
Április elsején folytatódott az ügy tárgyalása.
7 órája
A sorkatonaság minden 18 és 30 év közötti állampolgárra vonatkozik Oroszországban.
45 perce
Az autó sofőrje csaknem álló helyzetbe lassította a mögötte haladókat a pályán.
március 25., 12:31
Több mint másfél milliárd forint kárt okoztak a költségvetésnek.
március 25., 12:31
Április 1-től lép életbe a szolgáltatás.
1 órája
A hegyvidéki polgármester a Tisza elnökét parodizálta.
március 25., 15:04
„Nem azért végeztem el a jogi egyetemet, hogy egy polgármester mondja meg, hova költözhetek.”
március 25., 11:55
Ha jön az árvíz, se ki, se be.
március 25., 15:07
11 órája
A külügyminiszter szerint a világ egy biztonságosabb hely lett.
március 25., 10:41
Amennyiben a Tisza-szigetek támogatják ebben.
március 25., 10:16
Helyismeret hiányában nehezebben találják meg a címeket és a kórházakat.
március 25., 10:32
Az Index új cikksorozatában feltárja, mi az ideális korkülönbség a testvérek között.
1 órája
A kérdésekre április 11-ig lehet válaszolni.
március 25., 09:07
Figyelmeztetést adtak ki.
március 25., 11:28
Jöhet a szigorítás.
március 25., 09:55
Megfenyegette a gyermeket, hogy meghal az édesapja, ha bárkinek elmondja a történteket.
március 25., 12:26
Szilágyi Gábor, a MediaMarkt ügyvezető igazgatója szerint jók a szektor kilátásai.
5 órája
A 32-es főúton is fennakadásokra kell számítani.
március 25., 06:49
Még a kábítószer fogalma is változik.
2 órája
Hamis recepteket állítottak ki több ezer fájdalomcsillapítóról és görcsoldóról.
március 25., 12:16
Dühös lett, amiért a gyalogos szólt neki, hogy majdnem elütötte.
március 25., 11:54
11 órája
tegnap, 22:07