Tovább romlott a demokrácia helyzete Magyarországon a Freedom House szerint
További Belföld cikkek
- Magyarok tízezrei szenvednek a rejtélyes betegségben: „Úgy fájt, hogy állva aludtam, az ajtónak támaszkodva”
- Letartóztattak egy apát, akit a saját lányának molesztálásával gyanúsítanak
- Hollik István: Magyarországnak a saját útját kell járnia
- Több mint tízezer esethez hívták a mentőket karácsonykor
- Orbán Viktor a karácsony után ismét munkába állt: megkezdte az alapozást, készül a repülőrajtra
A szervezet évről évre kiadja ezt a jelentést. Tavaly azt állapították meg, hogy tovább romlott a demokrácia helyzete Magyarországon.
Hasonló következtetésre jutottak idén is, a mostani jelentést összegezve azonban más dolgokra hívták fel a figyelmet. Egyrészt leszögezték, hogy Magyarországnál csak Oroszországban romlott nagyobb mértékben a demokrácia helyzete,
az idei jelentésben ugyanis úgy ítélték meg, hogy Magyarország 43 százalékban mondható demokráciának.
A tavaly kiadott jelentésben még 45 százalék állt. A Freedom House az azóta eltelt időben negatívan ítélte meg a tavalyi parlamenti választást, amelyet szerintük „szabálytalanságok, az adminisztratív eszközökkel való visszaélések és a média torzításai” jellemeztek, valamint az, hogy a választás után „az Orbán-rezsim egyre kevésbé volt hajlandó eltűrni a tiltakozó hangokat”.
Lengyelországgal vontak párhuzamot
Az idei jelentésben Lengyelországgal hasonlították össze Magyarországot, utalva arra, hogy az utóbbi években – meglátásuk szerint – ebben a két országban fej fej mellett a leggyorsabb ütemben romlott a demokrácia helyzete, de az idei évben eltérő folyamatok voltak megfigyelhetőek.
Mint írták, továbbra is igaz, hogy mindkét ország kormányzata illiberális rezsimnek tekinti magát, de a lengyelek egészen máshogy álltak az ukrajnai háborúhoz, mint a magyarok: bár hagyományosan a lengyel kormány nem segíti a menedékkérőket, most több millió embert fogadtak be, és élen jártak az oroszok elleni szankciók bevezetésében is.
Ezenkívül úgy látták, hogy Lengyelországban valamelyest lassult a demokratikus „visszafejlődés” üteme, és hogy a lengyel szavazóknak egy következő választáson jobb esélye lehet arra, hogy leváltsák a rezsimet, mert a kormányzatnak még kevesebb befolyása van a választások kimenetelére, mint Magyarországon. Megjegyezték azt is, hogy Szlovéniában és Csehországban az utóbbi választásokon meg is történt az efféle „önkorrekció”, és eltávolították a hatalomból az illiberális vezetőket.
A jelentés szerint a Freedom House 59 százalékban tekinti demokráciának Lengyelországot. A legmagasabb értékeket Észtországban, Lettországban, Szlovéniában, Litvániában és Csehországban mérték.