Ezért nőhetett meg a „budapesti sarcnak” nevezett szolidaritási hozzájárulás
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
A kormány kedden benyújtotta a 2024-es költségvetést az Országgyűlésnek. A dokumentumból az olvasható ki, hogy nem változtatnak a szolidaritási hozzájárulás számításának képletén 2024-ben. Erre hívta fel a figyelmet közösségi oldalán Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere megemlítve, hogy bár hozzájárulásnak nevezik az elvonást, az véleménye szerint egyfajta adó.
álláspontja szerint nem igaz tehát, hogy a kormány drasztikusan emelné a szolidaritási adót – AZONBAN Ettől még a befizetendő összeg egyes önkormányzatoknál emelkedhet.
Az emelkedésnek két oka is lehet:
- Az első, hogy csökkent adott település állandó lakosságszáma azonos vagy növekvő gazdasági teljesítmény mellett.
- A második, hogy növekedett a gazdaság teljesítménye, így az adott település helyi iparűzési adóalapja (és ezáltal az adóbevétele) is.
Alapvetően ez a két tényező befolyásolja ugyanis a település adóerő-képességét, így a szolidaritási hozzájárulás összegét is.
Székesfehérvár esetében a szolidaritási hozzájárulás összege várhatóan azért emelkedik majd jövőre, mert az ipar 2022-ben is jó évet zárt, ami alapján emelkedett a megyeszékhely iparűzési adóbevétele.
Cser-Palkovics leszögezte, hogy bár a szolidaritás elvével egyetért, a hozzájárulás mértékét túlzónak tartja, az elköltésének módját pedig nem tartja hatékonynak.
A magam részéről – csökkentve a hozzájárulás mértékét – a magas gazdasági teljesítményű település agglomerációjában teríteném szét a szolidaritási adó összegét, agglomerációs feladatokra.
Székesfehérvár polgármestere ígérete szerint a várost terhelő szolidaritási hozzájárulás összegét és az iparűzési adóból származó bevétel növekedését is nyilvánosságra hozza az év második felében.
Amint arról az Index is beszámolt, a Fővárosi Önkormányzat után Budaörs is közigazgatási pert kezdeményezett a Magyar Állam ellen, mert úgy vélik, a kivetett szolidaritási hozzájárulás meghaladja a kötelező feladatokra adott állami normatíva összegét, így az önkormányzat saját bevételeit vonja el a kormány, ami álláspontjuk szerint alkotmányellenes.