Magyarországon a legjelentősebb az antiszemitizmus Európában
További Belföld cikkek
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
- Káoszról számolt be a bombariadó miatt megszakadt fővárosi buli egyik résztvevője az Indexnek
- Nyolcszáz hátrányos helyzetű gyermek látogatott el a Parlamentbe
- Emelkedik a hivatalból kirendelt igazságügyi szakértők óradíja
Az ADL (Anti-Defamation League) szervezet tíz ország lakosságát kérdezte meg arról, hogy egyetértenek-e bizonyos antiszemita nézetekkel, sztereotípiákkal. A közvélemény-kutatás Belgiumra, az Egyesült Királyságra, Franciaországra, Hollandiára, Lengyelországra, Németországra, Oroszországra, Spanyolországra, Ukrajnára és Magyarországra terjedt ki – szúrta ki az RTL.
A megkérdezett embereknek 11 feltevésre kellett válaszolniuk, amelyek között olyanok szerepeltek, mint
- „a zsidóknak túl nagy hatalmuk van az üzleti életben”,
- „a zsidók miatt tör ki a legtöbb háború a világban”, vagy
- „a zsidók hűségesebbek Izraelhez, mint a hazájukhoz”.
A válaszadók elmondták, hogy mennyire értenek egyet ezekkel az állításokkal. A kutatók szerint amennyiben valaki a 11 kérdésből legalább hattal egyetért, akkor ő antiszemita nézeteket vallónak számít.
A felmérés megállapította: a magyar lakosság 37 százaléka vall antiszemita nézeteket, ami a legjelentősebb zsidóellenességet jelenti a vizsgált országok közül.
Ehhez képest az antiszemitizmus Lengyelországban 35, Ukrajnában 29, Oroszországban és Spanyolországban 26, míg Belgiumban 24, Franciaországban 17, Németországban 12, az Egyesült Királyságban pedig 10 százalék. Hollandia a legkevésbé antiszemita ország, ott a lakosság csupán 8 százaléka számít zsidóellenesnek.
A felmérés többek között megállapította, hogy Nyugat-Európa jóval kevésbé antiszemita, mint a kontinens keleti része.
A Mazsihisz elnöke szerint a kormány szétveri a hazai zsidóságot
Korábban írtunk arról, hogy kitört a háború a magyarországi zsidó egyházak között, ugyanis nemrég a Magyarországi Autonóm Orthodox Izraelita Hitközség (MAOIH) új vezetősége is beszállt a háborúba, ami a három, Magyarországon működő zsidó egyház között robbant ki. A konfliktus forrása a szervezet korábbi vezetőjének, Deutsch Róbertnek a leváltása volt.
Heisler András, a Mazsihisz (Magyarországi Zsidó Hitközösségek Szövetsége) elnöke szerint a Magyar Autonóm Izraelita Hitközség (MAOIH) bekebelezése a több száz éves magyar ortodox hagyományok felszámolását jelenti. Heisler András írásában kitér arra is, hogy az EMIH (Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség) a NER része lett.
Heisler András Orbán Viktornak is nekiment, akinek Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter válaszolt a magyar kormány részéről.
Ezt követően Köves Slomó, az EMIH elnöke az Indexen jelentetett meg egy cikket, amelyben elmondta a véleményét a Mazsihiszről. Szerinte az egyház elkezdett szerepet vállalni a politikai életben is, mégpedig „baloldali és liberális irányultságú politikai aktivitásba” menekült a szervezet.