Miskolc megszabadulna a víziközművagyonától
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
Miskolc rendkívüli közgyűlésén egy fontos határidő meghosszabbításáról döntött.
Amint arra Jakab Péter, a város országgyűlési képviselője felhívta a figyelmet közösségi oldalán, a város a Miskolc Holding Zrt. vállalatcsoport tagjaként működő Miskolci Vízmű Kft.-t (MIVÍZ) átkívánja adni az állami Nemzeti Vízművek Zrt.-nek. A város vezetése már tavaly nyáron megkezdte az egyeztetéseket az integrációs eljárás keretében a veszteséget termelő MIVÍZ állami kézbe adásáról.
A döntést megalapozó előterjesztés szerint az immár 10 éve fennálló hatósági árak miatt a teljes víziközműszektor – így a MIVÍZ is – az önköltségi ár alatt üzemel.
Ez idő alatt a rendszer színvonala lényegesen romlott, ami így magasabb szolgáltatási költségeket eredményezett. 2010-hez képest 2022-re az éves bevétel 440 millió forinttal csökkent, a vásárolt víz utáni állami támogatás pedig 200 millióval. Mindezzel párhuzamosan az anyagi ráfordítások 1,5 milliárddal nőttek. A 2013-ban bevezetett közműadó további közel 200 millió forint éves terhet jelentett a városnak.
Bár a működéshez minimálisan szükséges karbantartásokat éveken át elvégezték, mára nyilvánvalóvá vált, hogy az adott feltételek között a MIVÍZ finanszírozhatatlan.
Az integráció megvalósulásáig az önkormányzat az állammal abban állapodott meg, hogy az állam a vízszolgáltató a 2023-as évre vetített, 2,6 milliárd forintos finanszírozási igényét 2023. május 31-éig kifizeti. A Magyar Állam részéről azonban nem született meg a támogatói döntés. Emiatt Miskolc közgyűlése pénteki, rendkívüli ülésen arról döntött, hogy a márciusban elfogadott határidőt július 31-remódosítja.