Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMVarga Mihály bejelentette, milyen változásokra kell számítani az egészségügyben
További Belföld cikkek
- Magyar Péter miatt zárhatták le a Vas vármegyei gyermekotthonokat is
- Hadházy Ákos támogatná Magyar Pétert, hogy miniszterelnök legyen
- A MÁV hibájából maradt el egy színházi előadás Győrben
- Székely János püspök: Az ünnep az egy kincs, és ezt mindenki érzi
- A Madách Imre Gimnázium leváltott igazgatója szerint az iskolai mobiltörvény abszolút hungarikum
Varga Mihály szerint a koronavírus-járvány is rávilágított arra: nem szabad, hogy a magyar egészségügyi ellátás, az eszközök beszerzése „külső szereplőkön", múljon, ezért fontos az ágazat további erősítése.
Ezzel kapcsolatban elmondta, 57 olyan hazai egészségipari beruházást támogatott eddig a kormány, amelyek az egészségügyben nélkülözhetetlen eszközöket – orvosi maszkokat, kesztyűket, kötszereket – gyártják.
Varga Mihály kitért arra, hogy a koronavírus-járvány kitöréséig
- 91 kórházat,
- 54 rendelőintézetet és
- 107 mentőállomást újítottak fel,
- míg 23 új rendelőintézet és
- 34 mentőállomás újonnan épült az országban kormányzati forrásból.
A pénzügyminiszter jelezte, hogy a kormány a 2024-es költségvetés tervezetében 3200 milliárd forintot szán egészségügyi célokra, ez 420 milliárd forinttal több, mint idén. Ez a jövő évi előirányzat kétezer milliárd forinttal több, mint 2010-ben volt – jegyezte meg.
Folytatódik a béremelés
A tárcavezető az egészségügyi béremelésekről szólva azt mondta, a kormány folytatja a kétlépcsős szakdolgozói béremelési programot, az idei júliusi 18 százalékos emelés mellett a jövő évi költségvetési tervezetben erre 200 milliárd forint áll rendelkezésre.
„Emelkednek a gyógyszertámogatásra, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira, valamint a mentőjárművek beszerzésére fordítható források is" – tette hozzá.
Varga Mihály kiemelte, azt is biztosítani fogja a kormány, hogy az ágazatban megkezdett fejlesztések, beruházások folytatódjanak.
2024-ben is lesznek olyan beruházások, amelyre a fedezetet nem tudjuk teljes egészében biztosítani, ezek halasztódni fognak, de az egészségügyben nem lesz ilyen, erre a fedezet rendelkezésre áll
– jelentette ki a pénzügyminiszter.
Beszélt arról is, hogy kormánydöntés értelmében további orvosieszköz-beszerzések lesznek, így folytatódhat a CT-, az MR-, a röntgengépek és mammográfiás berendezések beszerzése is.
Nagy Mihály kórházigazgató arról beszélt, hogy az intézményben az elmúlt években számos felújítás történt; épületenergetikai beruházásokat valósítottak meg, megújult a konyha, valamint korszerű orvostechnikai eszközöket szereztek be.
Kitért arra, hogy a koronavírus-járványt „mindenki megszenvedte", azonban a kórház munkatársi közössége még jobban összekovácsolódott a pandémia idején. Tapasztalatai szerint az itt végzett orvosi munkával a betegek is elégedettek.
Mégsem olyan csodálatos minden?
Varga Mihály ünnepségen mondott beszédével azonos napon Niedermüller Péter, Erzsébetváros polgármestere is megszólalt egy, az egészségügyet érintő témában.
A Demokratikus Koalíció politikusa arról számolt be a Facebook-oldalán, hogy már a Péterfy Sándor Utcai Kórház-Rendelőintézetet is elérte az orvoshiány, a napokban több panasz is befutott ez ügyben hozzájuk.
Nemrég pedig arról számoltunk be, hogy bár júliustól valóban 18 százalékkal emelkedik az egészségügyi szakdolgozók bére, az érintettek szerint a intézkedés megkésett, a mérték pedig az inflációra sem elég.
(Borítókép: Varga Mihály Szent Margit Kórház Margit-napi ünnepségén 2023. június 9-én. Fotó: Lakatos Péter / MTI)