Az MVM megteszi a szükséges lépéseket a kormány döntését követően
További Belföld cikkek
- 2053-ig titkosították a Védelmi Beszerzési Ügynökséget ért hekkertámadásról szóló bizottsági ülés dokumentumát
- Tűz ütött ki egy gödöllői házban és egy soproni lakásban
- Felmondott a Kutyapárt hegyvidéki képviselője a privát munkahelyén a vagyonnyilatkozata miatt
- Török Gábor szerint Menczer Tamás kocsmai szintre ment le, a Nézőpont elemzője nekiment a politológusnak
- Index-értesülés: Gyurcsány Ferenc kihívója randalírozott hajnalban Budapesten, rendőrségi ügy lett belőle
Az MVM módosítja egyes vállalkozások villamosenergia-szerződésének árazását – közölte a vállalat. Magyarország kormánya gazdasági akciótervének keretében a feldolgozóipari, szálláshely-szolgáltatási és raktározási, szállítási kiegészítő tevékenységet végző egyéni vállalkozók és gazdasági társaságok 2023. június 1-jén hatályban lévő fix áron, azaz nem árindexált módszertan alapján meghatározott villamosenergia-vásárlási szerződéseiben az energia árát 200 EUR/MWh-ban (74,1 Ft/kWh) maximalizálta.
A maximalizált árat a jogszabály rendelkezései alapján azon ügyfeleink esetében vesszük figyelembe, akik a fenti tevékenységi körök valamelyikét már 2023. június 1-jén is főtevékenységként látták el. A döntés nem vonatkozik a többségi állami vagy önkormányzati tulajdonban lévő gazdasági társaságokra
– írja az MVM, hozzátéve, hogy az érintett ügyfeleknek nincs teendőjük, a szerződésben rögzített áraktól eltérően az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. 2023. július 1-je és 2023. december 31-e között a rendeletben meghatározottak szerint számolja el a vállalatok által felhasznált áramot.
A Magyar Közlönyből kiderültek a részletek
Mivel a cégek 81 százaléka rögzített áras szerződést kötött, ezért a vállalkozások harmada 320 euró/megawatt felett fizet, miközben az átlag 250 euró felett van. Erre reagálva arról döntött a kormány, hogy három területen árplafont vezetnek be, a legmagasabb árat 200 euró/megawattban határozzák meg július 1-jétől.
Az intézkedés
- a feldolgozóiparra,
- a szálláshely-szolgáltatásra
- és a raktározás, szállítás területére érvényes.
A jelentős könnyítésért cserébe azt várják a magyar vállalkozásoktól, hogy növeljék a gyártási kapacitásokat, az árakat pedig semmiképpen se emeljék. Ez utóbbi ellenőrzését az MKIK vállalta.
Az intézkedés több mint 5000 piaci szereplőnek segít, mintegy 40 milliárd forintos költségvetési kiadás mellett.
A Magyar Közlönyből kiderült, hogy a rendelet alkalmazásában fix áras szerződés a 2023. június 1. napján hatályban lévő, a felhasználó és a villamosenergia-kereskedő közötti villamosenergia-vásárlási szerződés:
- a) amely az átadott villamos energiáért fizetendő energiadíjat nem árindexált módszertan alapján határozza meg (a továbbiakban: fix ár), vagy
- b) amely alapján az átadott villamos energiáért a fizetendő energiadíjat a szerződésben szereplő árindexált módszertant használó villamosenergia-árképlet szerinti elszámolás alkalmazása helyett a szerződésben egyedileg biztosított árfixálási opciót kihasználva 2023. június 1. napján nem árindexált módszertan alapján (a továbbiakban: fixált ár) kell meghatározni.
A szabályozás nem terjed ki olyan felhasználókra, amelyekre helyi, országos, esetleg helyi nemzetiségi önkormányzat többségi vagy közvetett befolyással bír.
A 3. § (2) bekezdésében meghatározott villamosenergia-vásárlási szerződés alapján értékesített villamos energiáért fizetendő energiadíj legfeljebb 200 EUR/MWh mértéken számolható el. Ha a szerződésben az energiadíj az EUR-tól eltérő devizában került meghatározásra, az e bekezdés szerinti ár meghatározásához a devizák közötti átváltást a 2023. június 1. napján hatályos MNB-középárfolyamon kell elvégezni. Az állam a villamosenergia-kereskedő részére a 3. § (2) bekezdése szerinti fix ár vagy a fixált ár és a 4. § szerinti ár közötti pozitív különbséget megtéríti.
A módosítások a kihirdetést követően azonnal hatályba lépnek.
(Borítókép Gorondy-Novák Edit / Index)