- Belföld
- Indexvideó
- Podcast
- Kibeszélő podcast
- kibeszélő
- szocho
- adó
- csok
- ingatlanárak
- gazdaság
- nagy attila
Így mentheti meg a családi kasszát a megtakarítási adótól
További Belföld cikkek
- Van még esély: nem vitték el az ötös lottó főnyereményét, jövő héten 2,5 milliárd forint a tét
- Kocsis Máté reakciója Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc javaslatára: Milyen k…a sürgős lett hirtelen
- Magyar Péter távozásra szólította fel Sulyok Tamást
- Kiderült, hogy miért bocsátottak el munkásokat a Paks II. építkezésről
- Meghalt a Budapest TV megálmodója és névadója
A beszélgetés elején arról volt szó, hogy tulajdonképpen miért kellett a kormánynak adóemeléshez nyúlnia, és a szocho visszaemelése mekkora bevételt generál a költségvetésnek. Nagy Attila elmagyarázta, hogy ezzel a lépéssel a kormányzat gyakorlatilag az állampapír-vásárlás felé tereli az embereket, mégpedig azért, mert ha hosszú távú papírokban és nem a rövid távúakban gondolkodnak az emberek, az stabilitást ad Magyarországnak. Ha stabil a környezet, az stabilitást jelent a forint számára is.
A szakértő szerit nehéz megbecsülni, hogy mennyit is hozhat az új adóbevétel az államnak.
A beszélgetésben összeszedték az összes területet, amely érintett lehet abból a szempontból, hogy kinek kell, és kinek nem kell fizetni júliustól a szochót.
- Foglalkoztunk az ingatlanalapok befektetési jegyeinek kamatjövedelmével,
- külön a TBSZ-szel,
- az egyéni vállalkozókkal,
- az osztalékkal.
Azokat a területeket is alaposan végigvettük, amelyeket biztosan érint júliustól a szocho:
- mi történik a megtakarítási számlákon keletkező nyereséggel,
- mi történik a lekötött betétekkel,
- befektetési jegyekkel,
- kötvényekkel.
A beszélgetés során érintettünk befektetési formákat is, nemcsak az állampapírpiacot jártuk körbe, hanem kibeszéltük azt is, hogy például melyek a jó biztosítások.
Szó volt arról is, hogy miként kell július után gondolkodniuk a privátbanki ügyfeleknek, érdemes lesz-e betétben tartaniuk a pénzüket, vagy keresniük kell más befektetési formákat.
Mit hoznak a csok és a babaváró változásai az ingatlanpiacon?
Mióta magasak az állampapírhozamok, a befektetők nem erőltetik túlságosan az ingatlanpiaci vásárlásokat. A korábbi ingatlanpiaci drágulásnak két oka volt. Az egyik, hogy befektetésként vettek lakást, házat, a másik, hogy ott volt mellette egy jelentős állami stimulus csok és babaváró formájában.
A kormány előző heti döntése értelmében a nagyvárosi csok ebben a formában megszűnik, marad a falusi csok, de megemelt kerettel, míg a babaváró esetében is emeltek a kereten, de ezzel együtt is a korábbi erős állami stimulus eltűnik az ingatlanpiacról, legalább addig, amíg újat nem hoznak létre helyette.
Nagy Attila szerint az várható, ha a fiatalok nem tudnak saját lakáshoz jutni, akkor középtávon az albérletet választják, tehát emelkednek az albérleti árak. Más szempontból viszont a nagyon sok bejelentett nagy gyárépítkezés a környező kistelepülésekre, falvakba vonzza a munkaerőt, így esetükben volt értelme megtartani a falusi csokot.
Ugyanakkor érintettük azt a lehetséges forgatókönyvet, hogy az épülő akkumulátorgyárak a környező településekre negatív hatással is lehetnek, a várható környezetszennyezés miatt esnek az ingatlanárak.
Beszélgettünk arról is, hogy valóban, őszre már 10 százalék alá csökkenhet az infláció, amint azt a pénzügyi kormányzat ígéri.
A Kibeszélő korábbi epizódjait ide kattintva tekinthetik meg.
(Borítókép: Nagy Attila. Fotó: Kaszás Tamás / Index)