Újabb kínai akkumulátorgyártók érkezhetnek Magyarországra
A külügyminiszter a kínai Tiencsinben rendezett Világgazdasági Fórumon készült, CNBC-nek adott interjúban rámutatott, hogy 865 milliárd eurós kereskedelmi forgalom van Kína és az Európai Unió között éves szinten, vagyis ezt a kapcsolatot nem lehetne megszakítani az európai gazdaság tönkretétele nélkül.
Magyarország nem úgy tekint Kínára, mintha fenyegetés vagy kockázat lenne. Ha pedig nem tekintünk egy országra kockázatként, akkor nincs értelme kockázatcsökkentésről beszélni
– fogalmazott Szijjártó Péter.
A miniszter elmondta, Magyarország úgy tekint Kínára, mint egy olyan országra, amellyel ha együttműködik, akkor sok előnye származhat belőle, „Kína számunkra egy lehetőség, de szükségesség is egyszerre”. Szijjártó Péter az európai gazdaság gerincének nevezve az autóipart arra hívta fel a figyelmet, hogy egy új iparág születik az autóipar forradalmával.
Kifejtette, hogy az európai autóipari vállalatok nagyon jó elektromos autókat tudnak gyártani, de akkumulátorokat nem tudnak előállítani, ezért a kínai és a nyugat-európai vállalatok együttműködése elengedhetetlen ahhoz, hogy az új európai ipar működőképes legyen.
A Magyarországra érkező kínai beruházásokról a külügyminiszter elárulta, azért jönnek ide, mert a német autógyártók jelen vannak az országban.
Tehát miközben a német külügyminiszter a kapcsolatok megszakításáról beszél, addig a német autógyártók vezetői rendszeresen felhívnak, hogy meggyőzzem a kínai beszállítókat, hogy jöjjenek Magyarországra
– jegyezte meg a miniszter.
Szijjártó Péter szerint nagy a szakadék a politikai elképzelés és a valóság között, a kínai kapcsolatok megszakítása pedig megölné az európai gazdaságot, és nagyon káros lenne a német gazdaságra is. Hozzátette: Magyarország az egyetlen ország Kína és Németország mellett, ahol a három prémium német autógyártó jelen van, ez vonzza az akkumulátorgyártókat.
Szijjártó Péter kitért arra is, hogy a CATL és az EVE Energy mellett Magyarország
megegyezett két másik top 10-es kínai akkumulátorgyártóval is, amelyek hamarosan bejelentik beruházásaikat.
Ez azt jelenti, hogy idén Magyarország megduplázhatja a külföldi közvetlen tőkebefektetést tavalyhoz képest, mindezt úgy, hogy 2022 rekordév volt, amikor 6,5 milliárd eurónyi befektetés érkezett Magyarországra. Idén Magyarország eléri a 13 milliárd eurónyit a kínai akkumulátorgyártók miatt.