Elképesztő radarfelvételen, ahogy egy korábbi zivatarlánc átugorja a Balatont
További Belföld cikkek
- Magyarok tízezrei szenvednek a rejtélyes betegségben: „Úgy fájt, hogy állva aludtam, az ajtónak támaszkodva”
- Letartóztattak egy apát, akit a saját lányának molesztálásával gyanúsítanak
- Hollik István: Magyarországnak a saját útját kell járnia
- Több mint tízezer esethez hívták a mentőket karácsonykor
- Orbán Viktor a karácsony után ismét munkába állt: megkezdte az alapozást, készül a repülőrajtra
A Balaton vízhőmérséklete nemcsak a strandolóknak fontos, hanem a zivatarok kialakulására is jelentős hatással van.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat új tanulmányából kiderült, hogy a tó hideg vize kimondottan felhőoszlató hatással rendelkezik. A hideg vízfelszín felett elsősorban az alacsony szintű gomolyfelhők ritkulnak meg – írták.
Megjegyezték, hogy gyakran látható jelenség, hogy az északi vagy a déli part felett gomolyfelhők vannak, miközben a Balaton felett tiszta az ég. A közeledő zivatarokat ugyanis a tó vize okozta leáramlás visszatarthatja.
Így fordulhat elő, hogy „a zivatarok a Balatont megkerülik, vagy egyszerűen átlépnek a Balaton fölött”. A korábbi időjárási jelenségről egy látványos felvételt is megosztottak:
Hiába kellemes, problémákat okozhat a magas vízhőmérséklet
Ahogy az Index beszámolt róla, a meleg hatására az algák túlszaporodnak, az okozhat vízminőségi problémákat a Balatonban.
Nehéz meghatározni azt a vízhőmérsékletet, ami ökológiai szempontból ideálisnak tekinthető a Balaton élővilága számára, de nem is szükséges, hiszen az élőlények az evolúció elmúlt évezredei során elég jól megtanultak alkalmazkodni a külső körülményekhez – mondta az Indexnek Somogyi Boglárka, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet Hidrobotanikai és Mikrobiális Ökológiai Kutatócsoportjának vezetője.
A FÜRDŐZŐK SZEMPONTJÁBÓL NÉZVE A SZAKEMBER AZT EMELTE KI, HOGY AMENNYIBEN AZ ALGÁK ELSZAPORODNAK, AZ OKOZHAT VÍZMINŐSÉGI PROBLÉMÁT.
Az algák egy része a melegebb vízben valóban jobban szaporodik, ugyanakkor döntően a vízben jelen lévő foszfor mint tápanyag határozza meg, hogy mennyire algásodik el a Balaton. Az elmúlt évtizedekben a tó vízgyűjtő területén csökkent a foszforterhelés, amiben jelentős szerepet játszott a szennyvízkörcsatorna kiépítése, azaz már a tisztított szennyvizet is elvezetik a Balaton vízgyűjtő területéről.