Szigorítaná a divatiparra vonatkozó szabályokat Áder János
A műsorban Áder János – a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke – kiemelte, hogy világszinten a divatipar felel a szennyvízkibocsátás 20, a hulladék 10, valamint a szén-dioxid-kibocsátás 20 százalékáért.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy az Európai Unióba érkező ruhanemű 30 százaléka eleve be sem jöhetne a közösség területére a benne lévő mérgező anyagok miatt. Áder János fontosnak nevezte a divatiparra vonatkozó szabályozás szigorítását is.
A „riasztó adatok” a volt köztársasági elnök szavai szerint bőven adnak rá okot, hogy komolyan foglalkozzanak a divat klímára és vízkészletekre gyakorolt hatásaival – adta hírül az MTI.
Rákos megbetegedéseket is okozhatnak a silány minőségű ruhák
Áder János megjegyezte, hogy az olcsó, ám silány minőségű termékek az egészségre is veszélyesek lehetnek, ám erről a problémáról mégis keveset beszélnek.
Kovács-Safarcsik Adrienn ezzel összefüggésben közölte, a ruhákba kerülő mérgező anyagok nemcsak a gyártóknál okozhatnak súlyos – akár rákos – megbetegedéseket, hanem a ruhák viselőinél is előfordulhat ekcéma, irritáció vagy valamilyen belső betegség.
Évente világszinten 92 millió tonna textilhulladék keletkezik, ami azt jelenti, hogy másodpercenként egy kamion raktere megtelik ruhahulladékkal
– magyarázta az ECO Fashion Hungary alapítója.
Hozzátette, becslések szerint 2030-ra 134 millió tonna lesz ez a mennyiség. Mindeközben a ruhahulladéknak csak 1 százalékát hasznosítják újra úgy, hogy ismét ruha készül belőle.
Áder János kiemelte, egyetlen farmernadrág vízlábnyoma 7600 liter, egy pólóé pedig 2500 liter – ismertette az adatokat a volt köztársasági elnök, aki megjegyezte azt is, hogy minden tizedik ember kidobja azt a ruháját, amelyet viselve már legalább három fotó megjelent róla az interneten.