- Belföld
- ksh
- központi statisztikai hivatal
- pénzügykutató
- pénzügykutató zrt
- petsching mária zita
- nagy márton
- gazdaságfejlesztési minisztérium
- infláció
Nem a kormány miatt csökken az infláció a szakértő szerint
További Belföld cikkek
- A Pénzügyminisztérium két osztályvezetője is beismerte bűnösségét a korrupciós botrányban
- Márki-Zay Pétert feljelentette Lázár János felesége
- Orbán Viktor: Szeretnék megnyugtató dolgokat mondani, de nem tudok
- „Ott van a sok kölyök, minek tartsam meg?” – élet-halál harcot vívtak egymással a kutyák
- A kormány benyújtotta a magyar kutatási hálózat átalakításáról szóló javaslatot
Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa az ATV-nek nyilatkozott a magyar kormány inflációkezeléséről.
Bár Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a KSH adataira reagálva azt mondta, a kormány intézkedései nagyon hatékonyak az infláció letörésére vonatkozóan, Petschnig Mária Zita komolyan vehetetlennek nevezte a kormány intézkedéseit.
Az utóbbi időben bekövetkezett kormányzati intézkedések éppen szembementek a jegybank monetáris politikája révén az infláció megfékezésére tett erőfeszítéseivel
– magyarázta a szakértő.
Petschnig úgy véli, az utóbbi időben sok inflációerősítő intézkedése volt a magyar kormánynak. Ilyen például a kamatstop elrendelése, a kamatprémium csökkentése, valamint a SZÉP-kártya felhasználásának kibővítése is.
Elmondta, hogy a júliusi infláció két és fél százalékponttal csökkent az előző hónaphoz képest, viszont ez az áthúzódó árhatás miatt lehetséges, nem a kormány programja miatt.
Véleménye szerint ez a folyamat akkor is pontosan ugyanígy zajlana, ha a kormány csak hátradőlne, és nem tenne semmit. A kis cégeknek ez nem kedvező helyzet, ugyanis ha megpróbálják pótolni a kiesett összeget, akkor veszteséget termelnek, de ha nem követik ezt a módszert, akkor versenyhátrányba kerülnek a többi céggel szemben.
„Magyarország jövőre is az inflációs lista élmezőnyében lesz”
A szakértő szerint nincs esélye annak, hogy a novemberi béketárgyalásokkor elfogadják a a javaslatot, hogy a kisebb inflációhoz igazítsák a béremeléseket. A másik aggasztó kérdést a forint kiszámíthatatlan árfolyama jelenti.
Ugyanakkor az a veszély, hogy nem kapjuk meg az uniós forrásokat, egyre növekszik, és ez a bizalomhiány erősíti az árfolyamromlásunkat
– tette hozzá Petschnig Mária Zita, aki úgy véli, jövőre is az élvonalban leszünk az inflációt illetően.