Teljesen átszervezhetik az idei iskolai tanévet, tiltakoznak a szakszervezetek
További Belföld cikkek
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
- Pusztításba kezdett egy Zsiguli Budapesten, teli piroson vágódott be a másik autós elé
A Népszava megkeresésére a Belügyminisztérium kifejtette, az új rendelet elfogadásával a tanítási napok száma nem változna. Mint mondták,
nagyjából egy-egy héttel meghosszabbítanák a téli és a tavaszi szünet idejét, ebből adódóan viszont az utolsó tanítási nap június 21-e lenne.
A minisztérium indoklása szerint a meghosszabbított szünetekkel az iskolák sokat spórolhatnak az energiával.
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) azonban úgy véli, a szünnapok átszervezése komoly kihívások elé állítja az iskolákat. A PSZ alelnöke, Gosztonyi Gábor úgy fogalmazott,
az iskolák 90 százaléka alkalmatlan arra, hogy nyár közepén érdemi tanítás legyen, az intézmények többségében elviselhetetlen a meleg.
„Nagyon sok iskola betonelemekből készült, tehát ha meleg van, akkor ezekben az épületekben nagyon magas a hőmérséklet. Semmi más nem volt fontos, csak hogy a fűtési szezon miatt a téli szünetet kitolják” – mondta Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője az RTL-nek.
Gosztonyi szerint az is problémás, hogy június 24-én kezdődik a középiskolai beiratkozás, vagyis az általános iskolákban egy hétvége alatt kellene megoldani az évzáró értekezletet és a bizonyítványok törzskönyvezését. Emellett a középiskolákban június 17-étől kezdődnek a középszintű szóbeli érettségi vizsgák, így
a pedagógusoknak egyszerre kellene érettségiztetniük és tanórákat tartaniuk.
Az alelnök úgy véli, a meghosszabbított szünidők azért is feleslegesek, mert azok a szülők, akik januárban nem tudnak szabadságot kivenni, ügyeletet fognak kérni alsó tagozatos gyermekeiknek, így az általános iskolákat így is, úgy is el kell kezdeni január 1-jén felfűteni.
Reagált a Belügyminisztérium
Az RTL kérdéseire a belügyminisztérium közölte, a Magyarországgal azonos klímájú Szlovákiában is június 30-ig tart a tanítás, ami ott nem okoz gondot. Hozzátették, az iskolák energetikai fejlesztése folyamatos. Mint írták, a Nemzeti Pedagógus Kar kérésére a beiratkozást két nappal eltolják, a szóbeli érettségi vizsgákra pedig további három napot biztosítanak.
A Belügyminisztérium egyelőre nem hirdette ki a 2023/2024-es tanévrend végleges verzióját.