- Belföld
- atlétikai világbajnokság
- atlétikai vb 2023
- orbán viktor
- mesterházy attila
- nato
- európai unió
- nyugati
- vezetők
Kulturális oka lehet annak, hogy nem érkeznek most Budapestre nyugati vezetők?
További Belföld cikkek
- „Ott van a sok kölyök, minek tartsam meg?” – élet-halál harcot vívtak egymással a kutyák
- A kormány benyújtotta a magyar kutatási hálózat átalakításáról szóló javaslatot
- Kiutasítottak Magyarországól egy amerikai tanárt, aki 10 éve tanított az országban
- Fehérbe borul a fél ország, figyelmeztetést adott ki a Magyar Közút
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
Az atlétikai világbajnokság szombaton vette kezdetét, és egészen 27-ig tart majd Budapesten. A magyar államfő szerint pedig Magyarország meghívta barátait az eseményre, de az EU és a NATO vezetői hiányoznak az esemény vendéglistájáról. Jelenleg több millió szem is Magyarországra szegeződik, de nemcsak a sportesemény miatt lehet érdekes Budapest, hanem az augusztus 20-i nemzeti ünnep miatt is. Ezekre az eseményekre pedig olyan barátai érkeznek Orbán Viktornak, mint a nacionalista Recep Tayyip Erdogan török elnök, valamint számos másik közép-ázsiai ország vezetője.
A korábbi cseh, osztrák és szlovén kormányfő is Budapesten lesz a hétvégén, de jelenlegi nyugati vezető nem. Mesterházy Attila, a NATO közgyűlésének korábbi alelnöke, valamint az MSZP korábbi elnöke szerint egy ilyen esemény általánosságban diplomáciai lehetőséget nyújt a szervező országnak, ennek keretében lehet tárgyalásokat is folytatni.
Azonban úgy véli, Magyarország esetében az a gond, hogy ez nagyon egyoldalú.
Ide szűkült a magyar külpolitika érdekérvényesítő képessége és mozgástere, hogy Nyugat-Európából, a fejlett világ oldaláról szinte senki nem, ha jól emlékszem a hírekre, akkor senki nem érkezik Magyarországra, miközben egyébként a világesemény egy nagyon fontos sportesemény, és egy kiváló alkalom lehetne erre
– fogalmazott az ATV Híradónak Mesterházy.
Kulturális okok?
Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő szerint a törökökkel jóban lenni mindig előnyös, és úgy véli, kulturális oka is lehet, amiért nyugati vezetők nem érkeznek.
Ilyen atlétikai vagy sporteseményekre azért a nyugati vezetők nem nagyon szoktak elmenni, a saját közvéleményüknek nehéz lenne megmagyarázni, hogy miért adnak ki erre pénzt, úgyhogy azt gondolom, hogy ez nem annyira feltűnő dolog
– magyarázta a biztonságpolitikai szakértő.
Gyarmati István arra is emlékeztetett, hogy az uniós országok közötti kétoldalú egyeztetések sokszor Brüsszelben zajlanak csúcstalálkozókon.