Az Európai Parlament elnökével találkozott a magyar unióügyi miniszter
További Belföld cikkek
Mint ahogy arról korábban az Index is beszámolt, Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter és Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter szeptember 6-án Elisa Ferreira, Johannes Hahn és Maros Sefcovic uniós biztosokkal tárgyalt Brüsszelben az európai uniós forrásokról és az Erasmus-programról.
Bóka János beszélt arról, hogy a magyar kormány továbbra is nyitott a tárgyalásra az uniós forrásokról, és erre egy konkrét tervet is felvázolt az uniós biztosoknak.
A miniszter kedden a Facebook-oldalán azt posztolta, hogy a „jól működő Európai Unióhoz együttműködő intézményekre van szükség”. Bóka János ugyanis ismét Brüsszelben volt, ahol találkozott Roberta Metsola EP-elnökkel is.
A mai találkozón bemutattam a magyar elnökség formálódó prioritásait. Biztosítottam az Európai Parlament elnökét, hogy Magyarország az elnökségre készülve együttműködésre törekszik az európai intézményekkel
– írta.
Őszre megegyezhetnek
Navracsics Tibor elmondta, bíznak abban, hogy az Erasmus-ösztöndíjakról tudják rendezni a vitás kérdéseket még az ősszel. Beszélt arról is, miért álltak távol eddig az álláspontok.
Amiben nem értettünk egyet, hogy az uniós pénzek védelmére hivatott jogi eszköz használható-e olyan esetben is, amikor valójában európai uniós pénzek felhasználásáról nincsen szó. Vagyis egy általános szabályozást kell nekünk az Európai Bizottság kívánságára bevezetni, olyan esetben is, amikor az uniós pénzek a közelben sincsenek
– mondta.
Ezért válnak nehezebbé a tárgyalások
Bóka János a tárgyalásokkal kapcsolatban azt mondta el, konkrét javaslatot tettek arra, hogy a tárgyalásokat milyen struktúrában, tematikában folytassák azért, hogy az eddigieknél gyorsabb legyen azok üteme.
Bóka szerint az jelentősen felgyorsíthatja a tárgyalási folyamatot, hogy a kormány vállalta, hogy megkezdik a politikai kérdések feldolgozását.
A miniszter azt is kifejtette, hogy amikor összeférhetetlenségi szabályokról egyeztetnek, értelmezhető a pénzügyi érdekek védelme, lehet értelmes politikai vitát folytatni, és olyan szabályozásban megállapodni, ami elfogadható.
Amikor viszont olyan elvárások fogalmazódnak meg, amelyek „az unió pénzügyi érdekeinek védelmén túlmutatnak”, például a közérdekű vagyonkezelő alapítványi rendszer létjogosultságát kérdőjelezik meg, akkor nehezebbé válnak a tárgyalások, mert nem ugyanarról beszélnek.