Nem engedték be az Egyesült Államokba a Nemzeti Sport főszerkesztőjét, reagált a nagykövetség
További Belföld cikkek
- Több autópályán balesetek okoztak torlódást, Budapesten felborult egy autó
- A bimbó utcai anyagyilkos azt állítja, hogy muszáj volt elkövetnie a gyilkosságot
- Kóczián Péter: Magyar Pétert az emberek csinálták, maguknak
- Kigyulladt a népszerű magyar cukrászda, de már eloltották a tüzet
- Szentkirályi Alexandra Karácsony Gergelyt tette felelőssé a budapesti droghelyzetért
Meghiúsult a Nemzeti Sport főszerkesztőjének amerikai sportdiplomáciai útja. Szöllősi György a Chicagói Magyar Kultúrtanács felkérése alapján péntek reggel nyitotta volna meg a jubileumi 25. Árpád-kupát. Erre azonban nem lesz lehetősége, mivel
az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége, a Külügyminisztérium hivatalos, diplomatavízum iránti kérelme ellenére megtagadta a vízumot.
„A chicagói magyar közösség meghívására vettem volna részt az észak-amerikai magyarok hagyományos futballtornáján, az immár 25., jubileumi Árpád-kupán, amelyet a Chicagói Magyar Kultúrtanács felkérése alapján péntek reggel nyitottam volna meg” – írja a közösségi oldalán megosztott bejegyzésében a főszerkesztő.
A belépés megtagadását azért tartja érthetetlennek – tette hozzá –, mert „Magyarország hivatalos képviselőjeként, nagyköveteként” utazott volna.
Nem a személyes sérelem fáj – bár eléggé mellbevágó, hogy persona non grata lettem az USA-ban és fontos lett volna a találkozás az amerikai magyar barátokkal, sporttársakkal –, hanem az a megaláztatás, amely így a hazámat és a nemkívánatosnak minősített sajtót, a média képviselőjét és a sportújságírócsaládot éri a szólásszabadság valamikori fellegvárának és élharcosának számító Egyesült Államok részéről. Amely, úgy látszik, tőlem, a magyar sportújságírótól félti az amerikai demokráciát, miközben a hidegháborús időket idéző, finoman fogalmazva is zavarba ejtő döntést hoz egy szövetségesének a polgárával, diplomatájával szemben
– írja a Nemzeti Sport főszerkesztője.
Az Egyesült Államok Magyarországi Vízuminformációs Szolgálata szerint azoknak a diplomatáknak és külföldi kormányzati hivatalnokoknek is A-1 vagy A-2 vízumot kell igényelniük, akik azért utaznak az Egyesült Államokba, hogy hivatali kötelességeiknek és feladataiknak tegyenek eleget. Ezt a magyar külügyön keresztül kell igényelni az USA nagykövetségénél.
A Magyar Nemzeti Médiaszövetség felháborodott a beutazás megtagadása miatt, míg a Magyar Nemzet David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövetének azon döntését sejti az ügy mögött, amely augusztus elejétől szigorítja magyar állampolgárok amerikai beutazását.
Szöllősi Györgyöt, illetve a budapesti amerikai nagykövetség sajtóosztályát is megkerestük az üggyel kapcsolatban. A Nemzeti Sport főszerkesztőjét elértük, megkeresésünkre elárulta: egyelőre ő sem rendelkezik több információval, így a Facebook-oldalán megjelenteknél nem tud többet mondani.
„Nem kormánytisztviselő”
Az amerikai nagykövetség kérdésünkre azt írta, hogy az amerikai törvények értelmében nem áll módjukban tájékoztatást adni egyedi vízumügyekről, mert azok bizalmasak. Hozzátették: a közelmúltban értesítették Magyarországot arról, hogy egyre több a magyar kormány által kiállított diplomataútlevéllel beutazni kívánó olyan emberek száma, akik hivatalos minőségükben nem köthetőek a kormányhoz.
Az Amerikai Egyesült Államok törvényei szerint a bemutatott útlevél típusától függetlenül csak a külföldi kormányok tisztviselői számára adnak ki diplomatavízumot, magánszemélyeknek nem. A szabályozás nem csak Magyarországra érvényes
– tették hozzá.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a mai Kormányinfón Szöllősi vízumbotrányára úgy reagált, rendkívül barátságtalan gesztusról van szó, és semmilyen hivatalos kommunikáció amerikai részéről nem történt, ezért a magyar kormány nem teljesen érti, hogy miért nem adták meg az utazó nagykövetként utazni szándékozó főszerkesztőnek a vízumot.
(Borítókép: Szöllősi György. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI)