Győzött a helyiek akarata, nem lesz sóderbánya Pilismaróton
További Belföld cikkek
-
Orbán Viktor: Vannak dolgok, amikben nem engedhetünk, és nem is fogunk
- Puzsér Róbert: A pedofília megértésének visszautasítása nem oldja meg a problémákat
- Kocsis Máté: Ami az amerikaiaknak jó, az Magyarországon is jó lesz
- Vitézy Dávid beperelné a kormányt az Óbudai Gázgyár ügyében
- Gyurcsány Ferenc közveszélyes kiskakast és technácit emlegetve szállt bele Orbán Viktorba és Donald Trumpba
A Dunakanyar Kultúrtáj és Környezetvédelmi Egyesület kedden este a közösségi oldalán jelentette be, hogy a képviselő-testület úgy döntött, tudomásul veszi és elfogadja, hogy a helyi népszavazáson a pilismaróti választópolgárok döntő többsége elutasította, hogy Pilismarót területén külszíni bánya működjön.
Ezért egyhangúlag elfogadták, hogy nem módosítják a településrendezési tervet és a helyi építési szabályzatot, vagyis a bányászatra kiszemelt terület nem kerül átminősítésre
– olvasható a bejegyzésben.
Hozzátették, hogy a képviselő-testület azt is kijelentette, hogy a GM-PRO Kft.-vel kötött településrendezési szerződés megszűnt, és megbízzák a polgármestert, hogy haladéktalanul tájékoztassa erről a céget. Továbbá megszüntetik a Völgyzugoly Műhely Kft.-vel kötött, a bányaterületre vonatkozó tervezési szerződést is.
Mint megírtuk, miután 2020 júliusában kiderült a bányanyitás terve, lemondott a település polgármestere, majd nem sokkal később az egész képviselő-testület is távozott. A lakók népszavazási kezdeményezést nyújtottak be, hogy megállítsák a szerintük környezetkárosító beruházást.
Októberben új polgármestere lett Pilismarótnak, aki megígérte, hogy „személy szerint nem szeretne sóderbányát nyitni”, de most a Dunakanyar Kultúrtáj és Környezetvédelmi Egyesület aláírásgyűjtésbe kezdett, mert a polgármester egy magánposztban bejelentette, hogy bányavállalkozóval folytatnak tárgyalásokat.
A helyiek három éven át tartó tiltakozása miatt végül az Energiaügyi Minisztérium 2023 elején megsemmisítette a faluban tervezett beruházás környezetvédelmi engedélyét, és új eljárás lefolytatására kötelezte a területi környezetvédelmi hatóságot. A népszavazást azonban ennek ellenére is megtartották.
Bár a szavazás jogi értelemben érvénytelen lett, a voksolók többsége a bányanyitás ellen szavazott.