Negyven évre csökkentené a kormány az államilag támogatott mellrákszűrés korhatárát
Magyarországon még mindig a mellrák a leggyakoribb daganattípus a nők körében, évente kilencezer nőnél diagnosztizálják. A betegségbe 2500-an bele is halnak. A Magyar Rákellenes Liga elnöke szerint nagyon fontos, hogy időben diagnosztizálják a betegséget.
Ha valaki késlekedik 4 hetet, az 9-26 százalékkal növelheti meg a halálozás arányát. Ezek óriási számok, és minden további késedelem ugyanígy növeli a halál kockázatát
– mondta Rozványi Balázs az RTL Híradónak.
Tóth Krisztina, Az Egészség Hídja, a Mellrák Ellen Egyesület alelnöke tizenhat éve fedezte fel a betegségét, kétcentis volt a daganata, és úgy véli, hamarabb is elmehetett volna szűrésre.
Egy friss kutatásra hivatkozva a csatornának elmondta, hogy 2011–2019 között 30 százalékkal nőtt a 45 év alattiaknál a mellrákkal diagnosztizáltak száma. Szerinte ezért lenne indokolt lejjebb kellene vinni az ingyenes szűrésre jogosultak korhatárát, legalább 40 évre. Úgy tudja, erről már egy javaslat is megfogalmazódott.
Jelenleg a 45 és 65 év közti nőknek jár ingyenes szűrés kétévente. Október a mellrák elleni küzdelem hónapja, vasárnap este újra megrendezik a mellrák figyelemfelhívó sétát a Lánchídon, amelynek idejére a híd is rózsaszínbe, az emlőrákot jelképező színbe borul.