Káel Csaba: Közös európai streamingplatformra lenne szükség
További Belföld cikkek
- Jogos önvédelemre hivatkozott a tárgyaláson a Deák téri késes gyilkos
- Gulyás Gergely a Magyar-Menczer csörtéről: Sokféle stílus, sokféle ember
- Egy háziorvos és egy nyugdíjas mentős mentett életet Veszprém vármegyében
- Lázár János nagy bejelentést tett, egyedülálló vasútvonal jön létre
- Visszavág Gyurcsány kihívója, feljelentést tesz és panasszal él a rendőrséggel szemben
A filmügyi kormánybiztos arról is beszélt az Inforádiónak, hogy a Liszt-ünnepet immár harmadik alkalommal rendezik meg, a szervezők október 11. és 22. között várják a vendégeket a Müpában. Nagyszabású hangversenyek, klasszikus és kortárs zenei kamaraprodukciók mellett kóruskoncertek, könnyűzenei és dzsesszkoncertek, táncelőadások, irodalmi és képzőművészeti programok, valamint rendhagyó ingyenes események várják a közönséget.
Káel Csaba szerint a Liszt név nagy vonzerőt gyakorol a kultúrát szerető közönségre.
Kiemelte, hogy a Liszt-ünnep apropóján idén is izgalmas programkínálattal jelentkeznek a szervezők. Egy összművészeti fesztiválról van szó, tehát a rendezvény nem pusztán olyan zenei program, amely Liszt Ferenc műveit mutatja be, hanem olyan alkotások is bekerültek a repertoárba, melyek valamilyen módon a világhírű zeneszerző személyiségéhez, művészi pályájához vagy örökségéhez köthetők.
Nehéz felvenni a versenyt Hollywooddal
Káel úgy véli, hogy nagyon nehéz felvenni a versenyt a hollywoodi streamingszolgáltatókkal és tartalomkészítőkkel, annak idején mégis elindították a Filmiót, a Nemzeti Filmintézet saját VOD (video-on-demand) streamingplatformját. Káel Csaba szerint örömteli, hogy már nekünk is van egy ilyen nemzeti streamingplatformunk.
Amikor kiderült, hogy ez az egyedüli ilyen típusú nemzeti platform Európában, nem hittem a szememnek, például a franciáknak sincs ilyenjük
– fejtegette. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Filmio és a hasonló platformok olyan formái a forgalmazásnak és terjesztésnek, melyeket meg kell erősíteni.
Ez is egy hatalmas piaci szegmens, ha az Európai Unióban össze tudunk állni ebben az ügyben
– tette hozzá. A regionális együttműködés ötlete már korábban is felvetődött, ezért a magyar szakemberek elkezdtek tárgyalni a csehekkel és a lengyelekkel is. Káel Csaba szerint az ukrajnai háború „dekoncentrálttá tette ezt a törekvést”, de nem adják fel, keresik a lehetőségeket. Mint kiderült, a kezdeményezés más nemzetek érdeklődését is felkeltette, jelentkeztek az osztrákok és az olaszok is.
A közös fellépéssel és kezdeményezéssel orvosolni lehetne azt a nagyon sok filmszeretőt érintő problémát, hogy jelenleg nincs olyan platform, ahol meg lehetne nézni a nagy európai klasszikusokat.
A kormánybiztos úgy véli, lehetne akár egy nagy közös európai streamingszolgáltató is vagy egy másik megoldás lehetne az, hogy összekapcsolják az egyes nemzeti streamingszolgáltatókat.
„Most komoly vita van ennek a formáján. A filmügyi biztosokkal is ezen vitázunk, hogy melyik lenne a legüdvözítőbb megoldás, de emögött nagyon komoly gazdasági és jogi munka kell hogy legyen” – mondta Káel Csaba.