A Nébih figyelmeztet: a mezei pocok elleni szerek másra is veszélyesek lehetnek
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamarához érkezett bejelentések szerint volt ahol a termés 60 százalékát vagy teljes egészét elpusztította a kártevő. Az uniós szabályozásnak megfelelő, forgatás nélküli talajművelés érintetlenül hagyja a mezei pockok járatait, állományuk az elmúlt év számukra kedvező időjárása miatt is növekedett.
A gazdák az invázió ellen rágcsálóirtó szerekkel védekeznek, de azokat a járatokba nehéz bejuttatni, ezért inkább teljes felületkezelést alkalmaznak. A módszert azonban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a szer veszélyessége miatt nem engedélyezi – közölték az MTI-vel.
A szükséghelyzeti engedéllyel rendelkező rágcsálóirtók súlyosan károsítanák az élővilágot, az emberre is veszélyesek lehetnek – indokolta a hatóság a döntést.
A közlemény szerint szigorú kockázatcsökkentéssel lehet csak megelőzni, hogy más állatok is elfogyasszák a pocok elleni mérget, vagy a mérgezett példányokat.
A megfelelő elhelyezés mellett arra is figyelni kell, hogy a véralvadásgátlót tartalmazó készítményből csak a meghatározott adagot rakják ki, a pocoktetemeket gyűjtsék össze, távolítsák el a kiömlött csalétket, és gondoskodjanak folyamatos vadriasztásról.
− hangsúlyozta a Nébih. Hozzátették: a mezei pocok elleni, hatósági útmutatás szerinti védekezés egyaránt érdeke és feladata minden földhasználónak.