Csökken a városaink népessége, ez pedig hatással lesz az önkormányzati választásokra
További Belföld cikkek
- Frontális baleset történt az M3-as autópályán, lezárták a Budapest felé vezető oldalt
- Szánkótolvajok garázdálkodnak a Normafán
- Egyre súlyosabb a járványhelyzet Magyarországon, több kórház is lépni kényszerült
- Több mint két hete nincs hír az eltűnt magyar fiatalról, nyomravezetői díjat is felajánlottak
- A MOHU számít a nagykanizsai kukásokra, az új szolgáltató átvenné a dolgozókat
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) megküldte a Helyi Választási Irodák (HVI) vezetőinek azt, hogy az illetékességükbe tartozó településen módosítani szükséges-e az önkormányzati egyéni választókerületek számát vagy annak határait különböző okokból kifolyólag. A földrajzi szempontból izgalmas részek azonban a tízezer fő feletti településeken kezdődnek, hiszen ezekben a képviselőtestület nagyobb részét egyéni választókerületekben választják meg, míg a kisebbik része kompenzációs listáról jut be a testületbe – hívta fel a figyelmet a változásokra a Választási földrajz elnevezésű Facebook-oldal.
A legegyszerűbb változás a rendszerben, amikor az adott településen még soha nem volt egyéni választókerületi rendszer, mert még 2019-ben is tízezer fő alatt volt a népessége, 2023. szeptember elsején azonban már átlépte ezt a határt, ezáltal a jegyzőnek teljesen a nulláról új kerületeket kell meghatározni (10 és 25 ezer fő között nyolcat). Ebbe a kategóriába négy település tartozik bele:
- Tárnok,
- Csömör, Balatonalmádi
- és Ócsa.
További hét településen is változik a választókerületi rendszer, ugyanis el kell törölni ezeket és át kell állni az egyéni listás választási rendszerre, mivel ezeken tízezer fő alá csökkent a népesség. Ezáltal az egyéni kerületekkel rendelkező települések száma is hárommal csökken. Ebbe a kategóriába:
- Celldömölk,
- Mezőberény,
- Kapuvár,
- Nagyatád,
- Szigetvár,
- Sarkad
- és Csorna tartozik.
Az előző két kategóriában a helyzet egyértelmű, vagy teljesen új kerületeket kell létrehozni, vagy egy teljesen másik (kerületektől mentes) rendszerre szükséges átállni. A harmadik esetben azonban a városok népessége annyit csökkent, hogy kerületeinek számát csökkenteni szükséges, mivel átlépett olyan értéket, ahol változnak az egyéni mandátumok számai. Városaink népessége inkább csökken, mint növekszik, ezért 12 településen kevesebb lesz az egyéni választókerületek száma
- Szegeden 20-ról 19-re,
- Miskolcon 19-ről 18-ra,
- Pécsen 18-ról 17-re,
- Budapest XI. kerületében 17-ről 16-ra,
- Győrben 16-ról 15-re,
- Budapest XIV. kerületében 15-ről 14-re,
- Szombathelyen és Budapest XV. kerületében 14-ről 12-re,
- Egerben 12-ről 10-re,
- Budapest I. és V. kerületében és Kazincbarcikán pedig 10-ről 8-ra szükséges az egyéni kerületek számát csökkenteni.